Միջուկային տերությունների միջև ուղղակի ռազմական բախման ռիսկ է առկա. Լավրով 04/22/2024   12:27  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Արևմուտքը գտնվում է միջուկային տերությունների միջև ուղիղ ռազմական բախման եզրին՝ Ուկրաինային աջակցության լույսի ներքո, ինչը հղի է աղետալի հետևանքներով։
«Միևնույն ժամանակ, արևմտյան երկրները վտանգավոր հավասարակշռություն են պահպանում միջուկային տերությունների միջև ուղիղ ռազմական բախման եզրին, որը հղի է աղետալի հետևանքներով», - ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը Մոսկվայի Չտարածման կոնֆերանսի մասնակիցներին ուղղված տեսաուղերձում։
Լավրովի խոսքով, հատկապես մտահոգիչ է այն փաստը, որ արևմտյան միջուկային պետությունների «եռյակը» Կիևի հիմնական հովանավորներից է։ Մոսկվան դա դիտարկում է որպես միջուկային վտանգի մակարդակի բարձրացման լուրջ ռազմավարական ռիսկ, հավելել է նախարարը։
15:59 19/04/2024  |  ՔաղաքականԵԱՏՄ-ից ամենաշատն օգտվում է Հայաստանը. Լավրով
15:44 19/04/2024  |  ՔաղաքականՌուսաստանը Հայաստանին համարում է դաշնակից. Լավրով
15:33 19/04/2024  |  ՔաղաքականԼավրովը Հայաստանը ՌԴ-ից տարանջատելուն ուղղված Արևմուտքի գործողությունները որակել է «լկտի և անամոթ»
14:06 19/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԱրևմուտքը հասկացնել է տալիս, որ «բոլորը պառկել են» ԱՄՆ-ի տակ. Լավրով
13:08 16/04/2024  |  Միջազգային լրահոսՄիջուկային աղետը վտանգավորության աստիճան մոտ է. ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար

Лавров заявил об угрозе прямого военного столкновения ядерных держав 04/22/2024 13:15 | Международные новости
Министр иностранных дел России Сергей Лавров видит в действиях западных стран угрозу прямого военного столкновения ядерных держав. Об этом он заявил в видеообращении к участникам Московской конференции по нераспространению. Его слова приводит РИА Новости.
"Западники опасно балансируют на грани прямого военного столкновения ядерных держав, что чревато катастрофическими последствиями", — сказал российский министр.
По его словам, особое беспокойство вызывает то, что именно тройка западных ядерных государств входит число ключевых спонсоров Киева. Москва видит в этом серьезные стратегические риски, ведущие к повышению уровня ядерной опасности, добавил глава МИД.
Он отметил, что в мире сейчас наблюдается кризис системы контроля над вооружениями, разоружения и ядерного нераспространения отражает беспрецедентно глубокую деградацию в области международной безопасности.
По его словам, подрыв существующей системы контроля над вооружениями и ядерного нераспространения негативно отражается на устойчивости Договора о нераспространении ядерного оружия, а проблемы, связанные с реализацией договора, не только сохраняются, но и нарастают.