Ճապոնիայում ավելի քան 100 մարդ հոսպիտալացվել է սննդային հավելում ընդունելուց հետո. չորս մարդ մահացել է 03/28/2024   15:20  |  Միջազգային լրահոս
Ճապոնական Kobayashi Pharmaceutical դեղագործական ընկերությունը հայտնել է ևսվ երկու մարդու մահվան մասին, ովքեր  ընդունել են իրենց սննդային հավելումը, փոխանցում է РИА Новости-ն։
«Երեկ (մարտի 27-ին) լուր ստացանք երիկամների հիվանդության պատճառով մահացած մարդու ընտանիքից, ով ընդունել էր Beni-koji Cholesterol Help հավելումը, ինչպես նաև մարտի 27-ին հարազատներից հայտնի դարձավ մեկ այլ անձի մահվան մասին, ով 2021 թվականից օգտագործել է սննդային հավելումը»,- ասել են ընկերությունում։
Մինչ այս հարղորդվել է մահվան 2 և հոսպիտալացման 106 դեպքի մասին։ Դեպքերի մեծ մասը վերաբերում են այն մարդկանց, ովքեր ընդունել են հավելումը, որը թողարկվել է անցյալ տարվա սեպտեմբերին:
Երեկ  Օսակայի իշխանությունները ընկերությանը հորդերել են հետ կանչել 1 միլիոն հավելում, որոնք պարունակում են ֆերմենտացված կարմիր բրինձ: Պարզվել է, որ խոլեստերինի մակարդակը իբր իջեցնելու համար նախատեսված հավելանյութ ընդունելուց հետո առողջական վիճակի վատթարացման դեպքերի առաջին հաղորդումները եղել են այս տարվա հունվարից։
Արտադրանքի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ դրանցում առկա են  բաղադրիչներ, «որոնք չեն ծանուցվել ընկերության կողմից»։
11:28 15/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՃապոնիայի կառավարությունը մեծապես հետաքրքրված է Հայաստանի հետ կապերի ամրացմամբ և հետագա խթանմամբ. Աոկի Յուտակա
19:09 11/03/2024  |  Միջազգային լրահոսՃապոնիայում հուսինն սահել է դահուկորդների խմբի վրա, երկու մարդ զոհվել է
11:01 15/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչն է եղել «Ջուլիս» հանրային սննդի օբյեկտի արտադրական գործունեությունը կասեցնելու հիմքը
19:07 01/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԲռնության մեջ մեղադրվող Ճապոնիայի հավաքականի ֆուտբոլիստը ժամանակից շուտ լքել է Ասիայի գավաթը
14:18 17/01/2024  |  Արտակարգ պատահարներՇմոլ գազի թունավորմամբ «Մուրացան» տեղափոխված թե երեխաների, թե մայրերի մոտ գրանցվել է դրական դինամիկա. Դանիելյան

В Японии более 100 человек попали в больницу после приема пищевой добавки, четыре человека скончались 03/28/2024   12:55  |  Международные новости
Японская фармацевтическая компания Kobayashi Pharmaceutical сообщила о еще двух умерших, которые до этого принимали ее пищевую добавку, передает РИА Новости.
"Вчера (27 марта) поступило известие от семьи погибшего из-за болезни почек человека, принимавшего добавку Beni-koji Cholesterol Help. Также 27 марта стало известно от родственников о смерти еще одного человека, употреблявшего добавку с 2021 года", – сообщила компания.
На прошлой неделе стало известно о первом случае смерти от заболевания почек человека, продолжительное время принимавшего пищевые добавки с содержанием красного дрожжевого риса. На основании данных о заказах на имя этого человека было установлено, что покойный мог принимать добавки в течение последних трех лет. Последний заказ, согласно документам компании, был датирован февралем 2024 года.
До сих пор сообщалось о двух случаях смерти и 106 случаях госпитализации. В большинстве случаев речь идет о людях, принимавших добавку, выпущенную в сентябре прошлого года.
В среду власти Осаки, где расположен завод компании, потребовали отзыва 1 миллиона добавок с содержанием ферментированного красного риса. Выяснилось, что первые сообщения о случаях ухудшения здоровья вплоть до госпитализации после приема добавки, предназначенной якобы для снижения уровня холестерина, начали поступать в компанию в январе этого года. Тогда было известно лишь о шести случаях госпитализации, при этом одному из пациентов потребовался диализ.
Сообщается, что анализ продукции выявил наличие компонентов, "которые не были предусмотрены компанией". 22 марта Kobayashi Pharmaceutical заявила об отзыве всей продукции, содержащей красный дрожжевой рис, а также выступила с просьбой к 52 компаниям-партнерам, которым поставляет ингредиенты, также остановить продажу их продукции.
Уточнения о том, какие компоненты, "которые не были предусмотрены компанией", были найдены в продукции, и что именно могло вызвать развитие заболеваний у людей, в документах компании не содержится.