Ադրբեջանցիներն Արցախում ոչնչացնում են զոհված հերոսների հիշատակը հավերժացնող փառքի անկյունները 03/20/2024   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի վանդալները ոչնչացնում են հանուն հայրենիքի նահատակված հերոսների հիշատակը հավերժացնող փառքի անկյունները բռնազավթված Արցախի Հանրապետության ուսումնական հաստատություններում։ Այս մասին է ահազանգում Հայքի մշակութային օմբուդսմեն, ադրբեջանագետ Հովիկ Ավանեսովը։
«2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից ի վեր Ադրբեջանն պետական մակարդակով ավերել է Արցախի տասնյակ հուշարձաններ և համալիրներ: 2020 թվականի դեկտեմբերին ադրբեջանցի վանդալները ոչնչացրել էին Թալիշի և Մատաղիսի հայկական հուշարձանները: Monument Watch անկախ ակադեմիական հարթակը հայտնել էր Բերձոր քաղաքի Փառքի հուշահամալիրի ոչնչացման, Արցախի Հադրութի շրջանի Ուխտաձոր գյուղի՝ արցախյան ազատամարտին նվիրված հուշարձանի և խաչքարի ավիրման, Քաշաթաղի շրջանի Աղանուս գյուղի աղբյուր-հուշարձանի քանդման, Անատոլի Զինևիչի կիսանդրու ոչնչացման, Մարտակերտ քաղաքի հուշարձան-խաչքարի ավիրման, Հաթերքի եղբայրական գերեզմանատան պղծման մասին։
Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության թիրախում են հայտնվել նաև՝ Ավետարանոցի հուշահամալիրը, Արցախի հերոս Աշոտ Ղուլյանի հուշաքարը, Արցախի Հադրութի շրջանի Հակակու գյուղի զոհվածների հիշատակին նվիրված համալիրը, Արցախի Շուշիի շրջանի Քարին տակ գյուղում Հայրենական Մեծ պատերազմի և արցախյան պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձանը, Շուշի քաղաքի Հայոց ցեղասպանության, Հայրենական պատերազմի և արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված կոթողը, Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղի Հայրենական պատերազմի, արցախյան պատերազմում զոհվածների և Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրը, Ակնաղբյուրի արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանը, Արցախյան ազատամարտում զոհված գետավանցի ազատամարտիկների հիշատակին նվիրված հուշահամալիրը։
Այս ամենը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Արցախի մշակութային ժառանգությունը գտնվում է ոչնչացման և յուրացման վտանգի տակ։
Ըստ «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն։ Հաագայի 1954 թվականի առաջին արձանագրությունն արգելում է օկուպացված տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները»,- գրել է նա։
10:31 18/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում ադրբեջանցի վանդալները շարունակում են ոչնչացնել հանուն հայրենիքի նահատակված հերոսների հիշատակը հավերժացնող համալիրները և հուշարձաններ. Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն

Варварство нон-стоп: азербайджанские вандалы в оккупированном Арцахе разрушают уголки славы героев, павших во имя Родины 03/20/2024   11:55  |  Геноцид в Арцахе
В учебных заведениях оккупированной Республики Арцах азербайджанские вандалы разрушают уголки славы, увековечивающие память героев, павших во имя Родины, бьет тревогу омбудсмен по культуре Айка, азербайджановед Овик Аванесов.
"С 27 сентября 2020 года Азербайджан на государственном уровне разрушил десятки памятников и комплексов Арцаха. В декабре 2020 года азербайджанские вандалы разрушили армянские памятники Талиша и Матагиса. Независимая академическая платформа Monument Watch сообщила об уничтожении мемориала славы в городе Бердзоре, разрушении посвященных Арцахской освободительной войне памятника и хачкара в селе Ухтадзор Гадрутского района Арцаха, сносе памятника-родника в селе Аганус Кашатагского района, уничтожении бюста Анатолия Зиневича, разрушении памятника-хачкара в городе Мартакерте, осквернении братского кладбища в селе Атерк.
Мишенью совершаемого Азербайджаном культурного геноцида стал также мемориальный комплекс Аветараноца, памятник герою Арцаха Ашоту Гуляну, мемориал, посвященный памяти павших за село Акаку Гадрутского района Арцаха, памятник павшим в Великой Отечественной войне и Арцахской войне в селе Карин Так Шушинского района Арцаха, мемориалы в городе Шуши и селе Азох Гадрутского района, посвященные памяти жертв Геноцида армян, павшим в ВОВ и Арцахской войне, памятник в Акнахбюре,   посвященный погибшим в Арцахской войне, мемориальный комплекс, посвященный гетаванским азатамартикам, павшим в Арцахской освободительной борьбе.
Все это еще раз свидетельствует о том, что культурное наследие Арцаха находится под угрозой уничтожения и присвоения, бьет в набат Аванесов.