Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական թիրախում է հայտնվել Արցախի պետական համալսարանը 03/14/2024   11:45  |  Մեկնաբանություն
Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական թիրախում է հայտնվել Արցախի պետական համալսարանը: Այս մասին ահազանգում է Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։
«Բռնազավթված Արցախում Ադրբեջանի պետական վարչակարգը շարունակում է ոչնչացնել հայկական հետքը։ Այս քաղաքականությամբ Ադրբեջանը դարձել է վանդալիզմի տիպիկ խորհրդանիշ` գերազանցելով մարդկության պատմության ընթացքում գոյություն ունեցած բոլոր բարբարոս ցեղերին։
Օրերս Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական թիրախում է հայտնվել Արցախի պետական համալսարանը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած հաղորդագրության մեջ հստակ նշվում է, որ փոխվելու է համալսարանի շենքի արտաքին տեսքը։ Ակնհայտ է, որ իր ձեռագրին հավատարիմ Ադրբեջանը շինարարական աշխատանքների քողի տակ վերացնելու է հայկական հետքը։
Հատկապես վտանգված է համալսարանի հանուն հայրենիքի զոհված ուսանողների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրը։
Արցախի պետական համալսարանը հիմնադրվել է 1969 թ.-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի կենտրոն Ստեփանակերտ քաղաքում: Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի տարիներին` 1992թ. հոկտեմբերին, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշում ընդունեց միավորել Վանաձորի մանկավարժական ինստիտուտի Ստեփանակերտի բաժանմունքը Երևանի ճարտարագիտական համալսարանի` Ստեփանակերտի մասնաճյուղի հետ` միավորված նորաստեղծ բուհն անվանելով Արցախի պետական համալսարան` ԱրՊՀ: Արցախի մայր բուհը իր ակտիվ մասնակցությունն է ունեցել հայրենիքի պաշտպանության գործում։
Հարկ ենք համարում նշել, որ Արցախի պետական համալսարանը ադրբեջանական ահաբեկչական խմբավորումների թիրախում հայտնվել է նաև 1990 ական թվականներին։1992 թ. օգոստոսի 22-ին ադրբեջանական օկուպացիոն զորքերը 500 կգ կշռող ավիառումբ են նետել համալսարանի վրա, հաջորդ թիրախավորումը եղել Է 1993թ.-ին։ Այս ամենը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Արցախի մշակութային ժառանգությունը գտնվում է ոչնչացման և յուրացման վտանգի տակ։
Ըստ «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն։ Հաագայի 1954 թվականի առաջին արձանագրությունն արգելում է օկուպացված տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները»,- գրել է Ավանեսովը։
22:47 13/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության պաշտոնատար անձանց կողմից հնարավոր չարաշահումների վերաբերյալ հարցերով դիմել ՀՀ իրավապահ մարմիններին․ Արցախի տեղեկատվական շտաբ
11:53 13/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲեռլինում Արցախի մշակութային ժառանգության մասին գրքի շնորհանդեսը չեղարկվել է «զանգվածային արշավ միջոցառման դեմ և էսկալացիայի վտանգ» պատճառով
16:18 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵս տեսնում էի, որ կան այդ թվում օտար ուժեր, ովքեր աջակցում են նրան, որ հայերը րոպե առաջ դուրս գան ԼՂ-ից. Փաշինյան (տեսանյութ)

Очередной мишенью совершаемого Азербайджаном культурного геноцида стал Арцахский госуниверситет 03/14/2024   12:01  |  Геноцид в Арцахе
Арцахский государственный университет в оккупированном Степанакерте  стал очередной мишенью культурного геноцида, совершаемого властями Азербайджана. Об этом сообщает омбудсмен по культуре Айка Овик Аванесов.
"В оккупированном Арцахе государственный режим Азербайджана продолжает уничтожать армянский след. Своей политикой Азербайджан стал типичным символом вандализма, превзойдя все варварские племена, существовавшие на протяжении всей истории человечества", - отметил Аванесов.
Он сообщил, что на днях Арцахский государственный университет стал очередной мишенью культурного геноцида Азербайджане. В сообщении, распространенном азербайджанскими СМИ, четко отмечается, что внешний вид здания университета будет изменен. Очевидно, что Азербайджан, оставаясь верным своему почерку, намерен стереть армянский след под видом строительных работ.
Под особой угрозой оказался мемориальный комплекс, увековечивающий память студентов университета, павших за Родину.
Арцахский государственный университет был основан в 1969 году в столице НКАО – городе Степанакерте. В годы развязанной Азербайджаном против Арцаха войны, 13 октября 1992 года, правительство Республики Армения приняло решение о создании в Степанакерте собственно Нагорно-Карабахского государственного университета на базе местных филиалов Ванадзорского педагогического института и Государственного инженерного университета Армении. Альма-матер Арцаха принял активное участие в деле защиты Родины.
"Следует отметить, что Арцахский государственный университет стал мишенью азербайджанских террористических группировок и в 1990-х годах. 22 августа 1992 г. азербайджанские оккупационные войска сбросили на университет 500-килограммовую авиабомбу. Вуз подвергся обстрелы и в 1993 году. Все это еще раз показывает, что культурное наследие Арцаха находится под угрозой уничтожения и присвоения", - отметил Аванесов.