Պենտագոնը թույլ չի տա, որ Կիևն ընկնի. Լլոյդ Օսթին 03/19/2024   15:46  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ-ը վճռական է տրամադրել Ուկրաինային այն ամենն, ինչ իրեն անհրաժեշտ է, և թույլ չի տա, որ Կիևն ընկնի, հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը։
«Միացյալ Նահանգները թույլ չի տա, որ Ուկրաինան ընկնի... Մենք հավատարիմ ենք մնում Ուկրաինային տրամադրել իրեն անհրաժեշտ ռեսուրսները», - ասել է Օսթինը Գերմանիայում ամերիկյան «Ռամշտեյն» ավիաբազայում Ուկրաինային աջակցության կոնտակտային խմբի հանդիպումից առաջ, որը հեռարձակվել է Պենտագոնի կայքը։
ԱՄՆ Կոնգրեսը դեռ չի համաձայնեցրել Ուկրաինային օգնության նոր խնդրանքը, մինչդեռ վարչակազմը հայտնել է, որ սպառել է ռազմական միջոցների փոխանցման հնարավորությունները դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբերին։ Այս շաբաթ Սպիտակ տունը հայտնել է, որ Վաշինգտոնը հնարավորություն է գտել 300 միլիոն դոլար արժողությամբ զինամթերք ուղարկել Կիև, սակայն Ուկրաինայի զինված ուժերին այս օգնությունը կտևի «մի քանի շաբաթ»։
14:37 01/03/2024  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիացիները չեն մեռնի Ուկրաինայի համար. Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար
16:13 27/02/2024  |  Միջազգային լրահոսՆԱՏՕ-ի հետ ուղիղ առճակատումն անխուսափելի կլինի, եթե ԵՄ-ն զորք ուղարկի Ուկրաինա.Կրեմլը արձագանքել է Մակրոնին

Пентагон не даст Киеву пасть - Ллойд Остин. 03/19/2024   15:51  |  Международные новости
США решительно настроены предоставить Украине все, что необходимо, не дадут Киеву пасть, заявил министр обороны США Ллойд Остин.
"Соединенные Штаты не позволят Украине пасть... Мы по-прежнему полны решимости предоставить Украине необходимые ей ресурсы", - заявил Остин перед началом встречи контактной группы по поддержке Украины на американской авиабазе "Рамштайн" в Германии, трансляция велась на сайте Пентагона, передает РИА Новости.
Конгресс США пока не согласовал новый запрос о помощи Украине, администрация при этом сообщала, что исчерпала возможности по передаче военных средств еще в декабре прошлого года. На этой неделе Белый дом сообщил, что Вашингтон изыскал возможность отправить Киеву боеприпасов на 300 миллионов долларов, но этой помощи ВСУ хватит "на пару недель".