Ինձ հաճախ են հարցնում, թե Ադրբեջանը կրկին հարձակվելո՞ւ է Հայաստանի վրա. Էդմոն Մարուքյան 02/16/2024   11:04  |  Մեկնաբանություն
Ինձ հաճախ են հարցնում, թե Ադրբեջանը կրկին հարձակվելո՞ւ է Հայաստանի վրա: Այս մասին X-ի իր էջում գրել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը և շարունակել.
«Իմ պատասխանն այն է, որ Ադրբեջանը չունի որևէ օրինական հիմք Հայաստանի վրա հարձակվելու համար։ 2021 թվականից սկսած՝ բոլոր գործողություններն ագրեսիա են և համարվում են հանցագործություններ՝ միջազգային քրեական իրավունքի համաձայն։ Ադրբեջանի կողմից հայկական տարածքների օկուպացիան մնում է անպատիժ։
Միջազգային հանրությունը պետք է ընդունի Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի լեգիտիմության բացակայությունը և պահանջի դուրս բերել իր զորքերը օկուպացված տարածքներից՝ կոչ անելով վերադառնալ բանակցություններին»։

Марукян ответил на часто задаваемый ему вопрос, нападет ли Азербайджан снова на Армению 02/16/2024   11:22  |  Комментарий
Посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян ответил на часто задаваемый ему вопрос: нападет ли Азербайджан снова на Армению?
"Мой ответ: у Азербайджана нет каких-либо законных оснований для нападения на Армению. Все действия с 2021 года являются агрессией и считаются преступлениями по международному уголовному праву. Оккупация Азербайджаном территорий Армении остается безнаказанной. Международное сообщество должно признать отсутствие легитимности военной агрессии Азербайджана и потребовать вывода его войск с оккупированных территорий, призвав вернуться к переговорам", - написал Марукян в своем микроблоге Х.