Ադրբեջանը չի ցանկանում խաղաղություն տարածաշրջանում և ողջ միջազգային հանրության աչքերին թոզ է փչում. Մարուքյան 02/02/2024   13:22  |  Քաղաքական
Ադրբեջանը չի ցանկանում խաղաղություն տարածաշրջանում, Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրում և ողջ միջազգային հանրության աչքերին թոզ է փչում։ Այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
Մարուքյանը հիշեցրել է, որ 2022 թվականի մարտին Ադրբեջանն առաջարկել է հինգ հիմնարար սկզբունքներ, որոնց հիման վրա պետք է հիմնվի Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը, այն է՝ միմյանց ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչում, տարածքային ամբողջականություն, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիություն և միմյանցից քաղաքական անկախություն, միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության փոխադարձ հաստատում և ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու իրավական պարտավորության ընդունում, ձեռնպահ մնալ միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգության, քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության դեմ սպառնալիքներից, ինչպես նաև պետական սահմանի սահմանազատում և սահմանագծում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, տրանսպորտի և կապի բացում, համապատասխան այլ հաղորդակցությունների հաստատում և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության հաստատում։
«Թեև նշված սկզբունքները քննարկվել են բանակցությունների ընթացքում, ինչպես նաև հրապարակայնորեն, Ադրբեջանը խուսափում է հաշտության պայմանագիր ստորագրելուց և բանակցային ողջ գործընթացի ընթացքում անընդհատ նոր պահանջներ է առաջադրում՝ դրանով իսկ տորպեդահարելով խաղաղ գործընթացը»,- ասաց Մարուքյանը։
«Ախորժակը ուտելիս է բացվում: Եվ այս անվերջ պահանջները միայն մեկ բան են ապացուցում»,-գրել է Մարուքյանը։
10:39 15/08/2023  |  ՄամուլԻ՞նչ է սա, եթե ոչ կոռուպցիա. «Հրապարակ»
12:50 13/08/2023  |  ՄեկնաբանությունՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները կարող են դադարեցնել սովը զենքի վերածելը, որն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է որպես լծակ էթնիկ զտումների և ցեղասպանության համար.Մարուքյան
20:26 05/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼեռնային Ղարաբաղում ամեն օր մարդիկ ուշագնաց են լինում թերսնման պատճառով. միջազգային հանրությունը կիսում է պատասխանատվությունը` ոչինչ չանելով. Մարուքյան

Азербайджан не желает мира в регионе и водит за нос все международное сообщество: Марукян о разыгравшемся аппетите Баку 02/02/2024   11:56  |  Комментарий
Азербайджан не желает мира в регионе и подписания мирного договора с Арменией и водит за нос все международное сообщество. Об этом написал посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян в своем микроблоге в X(ранее Twitter).
Марукян напомнил, что в марте 2022 года Азербайджан предложил пять фундаментальных принципов, на базе которых должен был основываться мирный договор с Арменией, а именно: взаимное признание государствами суверенитета, территориальной целостности, неприкосновенности международных границ и политической независимости друг друга; взаимное подтверждение отсутствия территориальных претензий государств друг к другу и принятие юридического обязательства не предъявлять такие претензии в будущем; воздерживаться от угрозы безопасности друг друга в межгосударственных отношениях, от применения угроз и силы против политической независимости и территориальной целостности, а также иных обстоятельств, несовместимых с целями Устава ООН; делимитация и демаркация государственной границы, установление дипломатических отношений; открытие транспорта и коммуникаций, установление других соответствующих коммуникаций и налаживание сотрудничества в других областях, представляющих взаимный интерес.
"Хотя упомянутые принципы обсуждались в ходе переговоров, а  также публично, Азербайджан избегает подписания мирного договора и непрерывно выдвигает новые требования на протяжении всего переговорного процесса переговоров, тем самым торпедируя мирный процесс", - указал Марукян.
Он напомнил, что вчера президент Азербайджана Алиев заявил, что мира можно достичь между Ереваном и Баку только после того, как Армения внесет изменения в свою Конституцию и внутреннее законодательство, тем самым официально выдвигая совершенно новое предварительное условие.
"Как гласит поговорка: "Аппетит приходит во время еды". И эти бесконечные требования лишь доказывают одно: Азербайджан не желает мира в регионе и подписания мирного договора с Арменией и водит за нос все международное сообщество", - написал Марукян.