Բաքվում Վագիֆ Խաչատրյանի դատավարությունը ֆարսի ժանրից է և ծաղր է ներկայացնում մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի նկատմամբ. Մարուքյան 10/25/2023   10:39  |  Մեկնաբանություն
Վագիֆ Խաչատրյանի դատավարությունը ֆարսի ժանրից և ծաղր է մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի նկատմամբ։ X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
Նշենք, որ Բաքվի դատարանում շարունակվում է 70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի դեմ հարուցված շինծու գործով դատավարությունը, ում ադրբեջանցիներն առեւանգել էին Հակարիի կամրջից՝ շտապ բժշկական միջամտության համար ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ հուլիսի 29-ին Ստեփանակերտից Երեւան տեղափոխվելիս։
«Ինչպես նախկինում հայտարարել էի, Ադրբեջանում բոլոր դատավարությունները, այդ թվում՝ Վագիֆ Խաչատրյանի դատավարությունը, ֆարսի ժանրից են և ծաղր՝ մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի նկատմամբ»,- նշել է Մարուքյանն՝ ավելացնելով. «հանդիսանում են բոլոր համընդհանուր ճանաչված միջազգային նորմերի խախտում այն պարտականությունների համատեքստում, որոնք Ադրբեջանը իր վրա վերցրել է»։
Նա արձանագրել է, որ 70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանը նախորդ նիստում կրկին հերքել է իր մասնակցությունը Մեշալայի դեպքերին և ներողություն խնդրել հայերենով՝ բառացիորեն ասելով, որ ինքն այնտեղ չի եղել։ «Ես այնտեղ չեմ եղել, ես ներողություն եմ խնդրում բոլորից, ես այնտեղ չեմ եղել»։ Մինչդեռ թարգմանիչը խեղաթյուրել է Խաչատրյանի խոսքերը ու նշել, թե, իբր, նա Խաչատրյանը ներողություն է խնդրել Ադրբեջանի ժողովրդից հայերի կողմից իրականացված բոլոր միջադեպերի համար։
«Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական ռեժիմի ներքո չի կարող արդար դատավարություն իրականացվել, դրա համար նրանք պարտավոր են անհապաղ ազատ արձակել Հայաստանից և Լեռնային Ղարաբաղից բոլոր ձերբակալվածներին»,- գրել է Մարուքյանը։

Марукян: «суд» над Вагифом Хачатряном в Баку - это фарс и издевательство над Европейской конвенцией по правам человека 10/25/2023   11:15  |  Комментарий
Посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян коснулся судебного фарса над похищенным Азербайджаном на незаконном КПП у Лачинского коридора Вагифом Хачатряном, которому в Баку предъявили лживые обвинения.
Марукян на своей странице в Х еще раз заявил, что «суд» над Вагифом Хачатряном - это фарс и издевательство над Европейской конвенцией по правам человека. Посол также опубликовал в своем микроблоге видео очередного акта чудовищного фарса и глумления над правосудием.
«Как я ранее заявлял, все судебные процессы в Азербайджане, в том числе и «суд» над Вагифом Хачатряном, представляют собой жанр фарса и издевательство над Европейской конвенцией по правам человека, являются нарушением всех общепризнанных международных норм в контексте обязательств, взятых на себя Азербайджаном», - написал Марукян.
Марукян обращает внимание на то, что сегодня 70-летний Вагиф Хачатрян вновь опроверг свою причастность к событиям в селе Мешалы и извинился на армянском языке, буквально сказав, что его там не было: "Меня там не было, я прошу прощения у всех, меня там не было.
Однако переводчик исказил слова Вагифа Хачатряна. Он перевел, что Хачатрян извинился перед народом Азербайджана за все инциденты, совершенные армянами, выдав неверный перевод слов Хачатряна.
«Очевидно, что справедливого судебного разбирательства не может быть при азербайджанском режиме, следовательно, они обязаны немедленно освободить всех арестованных из Армении и Нагорного Карабаха», - приводит слова Марукяна агентство «Арменпресс».