Հայաստանի օրակարգում Միութենական պետությանը միանալու հարց չկա․ ԱԳՆ 05/31/2023   18:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը «Լուրերին» մեկնաբանել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությանը, թե ցանկության դեպքում Ղազախստանը և հետխորհրդային մյուս հանրապետությունները կարող են միանալ Միութենական պետությանը:
«Այդ հարցին անդրադարձ է կատարվել ՀՀ վարչապետի կողմից 2023 թ. հունվարին, և Հայաստանի օրակարգում նման հարց չկա»,- ասել է Բադալյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2023 թ. հունվարի 10-ին հրավիրված ասուլիսի ընթացքում նշել էր, որ Ռուսաստանի կողմից Միութենական պետության կազմ մտնելու որևէ պաշտոնական առաջարկ Հայաստանը  չի ստացել։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն оրեր առաջ ասել էր, որ եթե «ինչ-որ մեկն անհանգստացած է միջուկային զենքի հարցով», պետք է անդամակցի Ռուսաստանի և Բելառուսի դաշինքին, և «բոլորը միջուկային զենք կունենան»:
22:06 28/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը դրական է արձագանքել ՌԴ-ի՝ Սյունիքում հյուպատոսություն բացելու առաջարկին. ԱԳՆ
17:41 26/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանի հանդիպումը Լուիս Բոնոյի հետ
15:51 26/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎահե Գևորգյանը հանդիպել է Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականին

Вопроса о вступлении в Союзное государство на повестке дня нет - МИД Армении 05/31/2023 18:14 | Лента новостей
Пресс-секретарь министерства иностранных Ани Бадалян прокомментировала "Лурер" заявление президента Беларуси Александра Лукашенко о том, что Казахстан и другие постсоветские республики при желании могут присоединиться к Союзному государству.
"Этот вопрос был затронут премьер-министром РА в январе 2023 года, и такого вопроса на повестке дня Армении нет", - отметила Ани Бадалян.
Напомним, на пресс-конференции 10 января 2023 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения не получала официального предложения от России о вступлении в Союзное государство.
Президент Беларуси Александр Лукашенко несколько дней назад заявил, что если "кого-то беспокоит вопрос ядерного оружия", то он должен вступить в союз России и Беларуси, и "ядерное оружие будет у всех".