Ադրբեջանցիները տանկի հետևից կապել ու քարշ էին տալիս մարդկանց, գյուղամիջում գնդակահարում, տանջամահ անում բնակիչներին... Մարաղայի ջարդերի ականատես 04/10/2023   17:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
31 տարի առաջ՝ 1992թ. ապրիլի 10-ի գիշերը՝ ժամը 4-ին, ադրբեջանցիները հրանոթներով, գնդացիրներով սկսել են ռմբակոծել Մարաղան ու Մարգուշավանը։ Մոտ վեց ժամ անց՝ առավոտյան ժամը 10-ին, թշնամին արդեն գյուղում էր ու գերի էր վերցրել ավելի քան 90 քաղաքացիական անձի։
«Որ սկսել են գնդակոծել գյուղը, բնակիչները մտել են թաքստոցներ։ Էդ թաքստոցներն էլ խրամատների նման էին. թաղամաս առ թաղամաս փորել էին բնակիչները, ու հենց որ ադրբեջանցիները սկսում էին կրակ թափել, հարևաններով մտնում էին այնտեղ։ Այդ օրն էլ ով չէր հասցրել գյուղից դուրս գալ, մտել էր թաքստոց։ Գյուղ ներխուժելուն պես՝ ադրբեջանցիներն այնտեղ գտնվող բոլոր մարդկանց՝ երեխաներին, կանանց, ծերերին, գերի են վերցրել։ Իմ տեղեկություններով՝ 92 հոգու գերեվարել են. նրանց մեծ մասը մինչև հիմա անհետ կորած է»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմում է Մարաղայի ջարդերի ականատես Սլավիկ Գրիգորյանը։
Տեսնելով, որ թշնամու հարձակումը կասեցնելու հնարավորություն չկա՝ գյուղի ինքնապաշտպանական ջոկատը 6 ժամ դիմադրելուց հետո նահանջել է։ Սլավիկ Գրիգորյանի պատմելով՝ գյուղից 400-500 մետր հետ քաշվելով՝ մի քանի ժամ սպասել են, մինչև լրացուցիչ ուժեր կհասնեին օգնության։
«Մենք մի «БМП» ունեինք, էն էլ վառելիքը վերջացել էր, տղաներն էլ՝ անձնակազմը, զոհվել։ Ո՛չ տեխնիկա կար, ո՛չ էլ տեխնիկայից գլուխ հանող, դրա համար հետ էինք քաշվել։ Երեկոյան 6-ի կողմերն էր, երբ Ազգալդյանի, Բեկորի ու մի քանի այլ ջոկատներ օգնության հասան, անցանք հակահարձակման։ Ժամը 22-ի կողմերն արդեն Մարաղան էլ, Մարգուշավենն էլ ազատագրված էր, թշնամին էլ հետ էր շպրտվել Միրբաշիր»,-հիշում է մեր զրուցակիցը։
Թշնամու դաժանությունները հրաշքով փրկված մարաղացիները մինչև հիմա սարսուռով են հիշում։ Մեր զրուցակիցը պատմում է, թե ինչպես են ադրբեջանցիները կապել ու տանկի հետևից քարշ տվել իրենց համագյուղացիներին, գյուղամիջում գնդակահարել, իրենց իսկ բակերում տանջամահ արել բազմաթիվ մարդկանց...
Մարաղայի համար մարտերը չեն դադարել մինչև 1992թ. ապրիլի 15-ը։ Գյուղն այդ ամբողջ ընթացքում դիմադրել է, և երբ արդեն հարևան բոլոր գյուղերը թշնամին զավթել էր, Մարաղան էլ պաշարման մեջ վերցրել, ապրիլի 16-ին գյուղն ընկել է։
Սլավիկ Գրիգորյանը հիշում է այդ օրը... Առաջին անգամ տուն կորցնելու ցավը հենց այդ օրն է զգացել... Տեղի ունեցածը, սակայն, չի կոտրել ոչ նրան, ոչ էլ բազմաթիվ համագյուղացիների. Գյուղի անկումից կարճ ժամանակ անց Մարաղայից 30 կմ հեռավորության վրա մի խումբ մարաղացիներով որոշում ու հիմնում են նոր Մարաղան։
Այժմ գերության մեջ են թե՛ Մարաղան, թե՛ Նոր Մարաղան. 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում թշնամին բռնազավթել է նաև Նոր Մարաղան...
Սլավիկ Գրիգորյանն ասում է՝ 50 տարի աշխատել եմ, երկու տուն կառուցել, երկու անգամ «տնամեջ դրել», իսկ հիմա անտուն են, ոչինչ չունեմ...
«Այսքանից հետո անգամ Արցախից դուրս չեմ եկել ու չեմ պատրաստվում դուրս գալ։ Հասկանո՞ւմ եք, չեմ ուզում հեռանալ Արցախից, Ասկերանի շրջանի Այգեստան գյուղում տուն եմ վարձել ու այստեղ եմ ապրում... Ուղղակի, պետությունը պետք է ուշադրություն դարձնի, որ ինձ պես մարդիկ, ովքեր տուն են կառուցել, հետո ամեն ինչ կորցրել, բայց և անկոտրում են, չեն ցանկանում Արցախից հեռանալ, ձեռք մեկնի։ Ի վերջո, գոյատևել է պետք...»,-ասում է Սլավիկ Գրիգորյանը։
19:53 10/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻսկ ինչո՞վ է պայմանավորված թուրքալեզու քոչվոր ցեղերի անասնական ատելությունը մեր հանդեպ․ Աբովյան
13:20 10/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄարաղայի դաժան ջարդերի 30-րդ տարելիցն է․ հիշատակի օր, որն օրենքում ամրագրել ՔՊ-ն մերժեց. Արեգնազ Մանուկյան
11:29 10/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄարաղայի ջարդը ի ցույց դրեց Բաքվի ցեղասպան ծրագրերն Արցախի ամբողջ բնակչության նկատմամբ. Արցախի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել
14:08 10/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդկության դեմ հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն. Հայաստանի ԱԳՆ-ն ՝ Մարաղայում կոտորածի մասին
14:07 10/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարությունը Մարաղայի հայերի ջարդերի 28-րդ տարելիցի կապակցությամբ
14:01 16/04/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ-ում տարածվել է Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանությունը Մարաղայի կոտորածների վերաբերյալ
11:25 10/04/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄարաղայի ջարդերն էթնիկ զտումների հետևանք էին. Դավիթ Բաբայան
20:07 10/04/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄարաղայում 25 տարի առաջ տեղի ունեցածն իրավամբ համապատասխանում է մարդկության դեմ հանցագործության բոլոր չափորոշիչներին. ԱԳ փոխնախարար
22:23 10/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ24 տարի առաջ Ղարաբաղի Մարաղա գյուղը վերածվեց ավերակների. պատմությունը կկրկնվի, եթե մենք ինքներս չկարողանանք մեզ պաշտպանել

Людей привязывали к танку и волокли по земле: очевидец резни в Мараги рассказал о зверствах азербайджанцев 04/11/2023   10:06  |  Лента новостей
31 год назад, в ночь на 10 апреля 1992 году, в 4 часа, азербайджанцы начали обстрел Мараги и Маргушавана с применением артиллерии и пулеметов. Примерно через шесть часов, в 10:00 утра, враг уже был в селе и захватил в плен более 90 мирных жителей.
"Когда начали обстреливать село, жители спрятались в укрытиях. Эти укрытия походили на окопы. Их рыли квартал за кварталом жители, и как только азербайджанцы открывали огонь, они вместе со своими соседями укрывались там. Те, кто не успел в тот день покинуть деревню, спрятались в укрытиях. Как только азербайджанцы вторглись в село, они захватили в плен всех находившихся там людей -  детей, женщин, стариков. По моим данным, в плен попало 92 человека. Большинство из них до сих пор числятся пропавшими без вести", - рассказал в беседе с "ФактИнфо" Славик Григорян, очевидец резни в Магаре.
Увидев, что остановить наступление противника нет никакой возможности, отряд самообороны села после шести часов сопротивления отступил. По словам Славика Григоряна, отойдя на 400-500 метров от села, они несколько часов ждали, когда к ним на помощь подоспеют дополнительные силы.
"У нас был БМП, но топливо закончилось, а ребята погибли. Не было ни техники,  ни людей, которые бы разбирались в ней, поэтому нам пришлось отступить. Около шести вечера, когда на подмогу нам подоспели отряды Азгалдяна, Бекора и др., мы перешли в контрнаступление. Около 22:00 и Марага, и Маргушаван были освобождены, а враг был отброшен до Мирбашира", - вспоминает собеседник агентства.
Выжившие чудом жители Мараги  до сих пор вспоминают о зверствах врага  с ужасом. Собеседник агентства рассказал, как азербайджанцы привязали к танку и  волокли по земле их односельчан, расстреляли их в центре поселка, замучили многочисленных людей в их собственных дворах…
Бои за Марагу не прекращались до 15 апреля 1992 года. Село все это время сопротивлялось, а когда враг уже захватил все соседние села, а Марагу тоже взяли в осаду, 16 апреля село пало.
Славик Григорян помнит тот день... Именно в тот день он впервые ощутил боль потери родного дома... Однако случившееся не сломило ни его, ни многих его односельчан. Вскоре после падения села в 30 км от Мараги группа жителей Мараги основало новую Марагу.
Теперь же в плену оказались не только Марага, но и Новая Марага, которую враг захватил в ходе 44-дневной войны 2020 года.
"Я проработал 50 лет, построил два дома, а теперь мы остались без крова, у меня ничего нет", - рассказал Славик Григорян.
"После всего этого я даже не выезжал из Арцаха и не собираюсь его покидать. Понимаете, я не хочу уезжать из Арцаха! Я снял дом в селе Айгестан Аскеранского района и живу здесь... Просто государство должно обратить внимание на таких людей, как я, которые построили дом, а потом его потеряли, но при этом остались несломленными. Они не хотят уезжать из Арцаха, протяните  им руку помощи. В конце концов, надо же как-то жить...", — заявил Славик Григорян.
13:07 10/04/2023  |  Лента новостейЦель Азербайджана - подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке: заявление МИД Армении в связи с 31-й годовщиной резни армян в Мараге
00:10 11/04/2022  |  Лента новостейЦель Баку - провести полную этническую чистку Арцаха: заявление МИД Армении по случаю 30-й годовщины резни в Мараге