Մարաղայի ջարդերն էթնիկ զտումների հետևանք էին. Դավիթ Բաբայան 04/10/2018   11:25  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մարաղայում իրականացվել է դաժան ոճրագործություն, որը կատարվել է էթնիկ զտումների և Արցախն առանց հայերի բռնազավթելու քաղաքականության հիման վրա:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, խոսելով 1992 թվականի ապրիլի 10-ին ադրբեջանական զինված ուժերի Մարաղայում իրականացրած կոտորածների մասին, ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Հաշվի առնելով անպատժելիության գործոնը՝ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը դառնում էլ ավելի մարդատյաց ու ֆաշիստական: Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Մարաղայում իրականացված ոճրագործությունը: Այն չդատապարտելը նոր հող է ստեղծում, որպեսզի աշխարհի տարբեր երկրներում նման հանցագործությունները կրկնվեն: Միջազգային հանրության կողմից այդ սպանդի ճանաչումը մեր կարևոր և առաջնահերթ խնդիրներից մեկն է»,- ավելացրել է Դ. Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ 1992 թվականի ապրիլի 10-ին ադրբեջանական «Գուրթուլուշ» գումարտակը (1000 զինվոր), 20 զրահամեքենայի ուղեկցությամբ, գրավել է Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղը: Հաջորդ օրը հայկական զինուժին հաջողվել է ազատագրել այն, որտեղ, սակայն, գտել են 43 խաղաղ բնակիչների խոշտանգված դիակներ: Նրանք հիմանակնում ծերեր և հաշմանդամներ էին, ովքեր, չկարողանալով լքել գյուղը, պատսպարվել էին նկուղներում։

Пресс-секретарь президента Арцаха: погромы в Мараге были результатом этнической чистки 04/10/2018   11:40  |  Карабахский конфликт
В Мараге было совершено жестокое преступление, основанное на этнической чистке и политике оккупации армян Арцаха.
В беседе с корреспондентом "АРЦАХПРЕСС" о массовых убийствах, совершенных азербайджанскими вооруженными силами в Мараге 10 апреля 1992 года рассказал пресс-секретарь президента Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) Давид Бабаян.
"Принимая во внимание фактор безнаказанности, мы видим, как Азербайджан становится более ненавистным и фашистским государством. Международное сообщество должно осудить преступление, совершенное в Мараге. Игнорирование подобных зверств создает новую почву для таких преступлений во многих странах мира, которые могут повториться. Признание этой резни со стороны международного сообщества является одной из наших самых важных и приоритетных задач", - заявил Д. Бабаян.
Напомним, что 10 апреля 1992 года азербайджанский батальон Гуртулуш (1000 солдат) в сопровождении 20 бронетранспортеров захватил село Марага Мартакертского района. На следующий день вооруженным силам Армении удалось освободить село, где они с ужасом обнаружили 43 тела изувеченных мирных жителей. Это были в основном пожилые и инвалиды, которые не могли покинуть деревню и прятались в подвалах.