Մարաղայի ջարդը ի ցույց դրեց Բաքվի ցեղասպան ծրագրերն Արցախի ամբողջ բնակչության նկատմամբ. Արցախի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել 04/10/2022   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Մարաղայի կոտորածի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«Այսօր Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական բանակի կողմից 1991 թ․ ապրիլի 10-ին կազմակերպված դաժան հաշվեհարդարի 30-րդ տարելիցն է։ Կոտորածի արդյունքում շուրջ 50 մարդ, այդ թվում՝ 30 կին, ենթարկվել է կտտանքների և գազանաբար սպանվել, մի քանի տասնյակը՝ գլխավորապես կանայք և երեխաներ, գերևարվել է, նրանցից 19-ի ճակատագիրն առ այսօր անհայտ է։
Մարաղայի վրա Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումը պայմանավորված չէր ռազմական անհրաժեշտությամբ․ նպատակը տարածքի գրավումն ու այնտեղ ապրող մարդկանց ոչնչացումն էր։ Մարաղայի տասնյակ բնակիչներ սպանվեցին միայն այն պատճառով, որ հայ էին։ Մարաղայի ջարդը, որը ծրագրվել էր Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նաև որպես ահաբեկման ակտ, ի ցույց դրեց Բաքվի ցեղասպան ծրագրերն Արցախի ամբողջ բնակչության նկատմամբ։
Այն փաստը, որ ադրբեջանական զինված ուժերի՝ Մարաղայում պատերազմական հանցագործություններ կատարած ստորաբաժանումների հրամանատար Շահին Տագիևն արժանացել է Ադրբեջանի ազգային հերոսի կոչման, ևս մեկ անգամ փաստում է, որ խաղաղ բնակիչների զանգվածային սպանությունը ադրբեջանական զորքի առջև դրված գլխավոր խնդիրներից էր։ Ադրբեջանական իշխանությունների այդ քայլը վերահաստատեց, որ նրանք են կրում Մարաղայում իրականացված միջազգային հակաիրավական գործողությունների ողջ պատասխանատվությունը։
Մարաղայի խաղաղ բնակիչների կոտորածը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ավելի քան 30 տարի կանոնավոր կերպով վարվող ցեղասպան քաղաքականության մաս է կազմում՝ սկսած Սումգայիթի դաժան ջարդերից մինչև 2020 թ․ 44-օրյա զինված ագրեսիայի ընթացքում իրագործված պատերազմական հանցագործություններ։
Միայն ուժեղ և բարգավաճող, իր պետականությունը զարգացնող, միջազգային իրավական սուբյեկտայնություն ունեցող և ողջ հայությանն իր շուրջ համախմբող Արցախը կարող է լինել Մարաղայի ողբերգության չկրկնվելու լավագույն երաշխիքը»։
08:46 09/04/2022  |  ՄամուլԻ՞նչ գործընթացներ են Արցախի շուրջ. «Փաստ»
22:00 08/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ում խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում խախտումներ չեն արձանագրվել. ՌԴ ՊՆ
21:00 08/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիևի վաղեմի երազանքն իրականություն է դառնում՝ Մինսկի խմբի չեղարկմամբ. քաղաքագետ
20:40 08/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանն ընդունել է «Արցախի պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ մի խումբ անդամների
19:00 08/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Բայրամովի հետ
14:03 08/04/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում ավտորիտար ռեժիմ է, որտեղ իշխում է Ալիևների ընտանիքն արդեն 30 տարի․ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները զեկույց են հրապարակել
13:54 08/04/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում ազգային փոքրամասնությունները բարձրացնում են իրենց ձայնը․ թալիշներն իրենց դրոշն են ուզում ունենալ
11:24 08/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մենք թիկունքը պահենք, որ տղամարդիկ սահմանն անառիկ պահեն». մի խումբ կանայք շարունակում են մնալ Խրամորթում
10:50 08/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի պաշտպանության նախարարն այցելել է օկուպացված Քաշաթաղ ու Քարվաճառ

Резня в Мараге продемонстрировала геноцидальные намерения Баку в отношении всего населения Арцаха - МИД 04/10/2022   12:22  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с 30-й годовщиной резни в Мараге. В заявлении говорится:
“Сегодня исполняется 30 лет жестокой расправе над мирным населением поселка Марага Мартакертского района Республики Арцах, учиненной азербайджанской армией 10 апреля 1992 года. В результате резни около 50 человек, включая 30 женщин, подверглись истязаниям и были зверски убиты, несколько десятков человек, главным образом женщины и дети, были захвачены в заложники, судьба 19 из них остается неизвестной до сих пор.
Нападение вооруженных сил Азербайджана на Марагу не было обусловлено военной необходимостью и преследовало цель захватить территорию и уничтожить проживающих на ней людей. Десятки жителей Мараги были убиты только по той причине, что они были армянами. Резня в Мараге, которая задумывалась азербайджанскими властями, в том числе, в качестве акта устрашения, продемонстрировала геноцидальные намерения Баку в  отношении всего населения Арцаха.
Тот факт, что командир подразделений азербайджанских вооруженных сил, совершивших военные преступления в Мараге, Шахин Тагиев был удостоен звания национального героя Азербайджана, не оставляет сомнений в том, что массовое убийство мирных жителей было одной из главных задач азербайджанской армии. Этим шагом азербайджанские власти подтвердили, что несут всю полноту ответственности за совершенные в Мараге международно-противоправные деяния.
Резня мирных жителей Мараги является составной частью геноцидальной политики, систематически проводимой азербайджанскими властями на протяжении более 30 лет, начиная со зверских погромов в Сумгаите и заканчивая военными преступлениями в ходе 44-дневной вооруженной агрессии 2020 года.
Лишь сильный и процветающий Арцах, развивающий свою государственность, обладающий международно-правовой субъектностью и объединяющий вокруг себя все армянство, является лучшей гарантией неповторения трагедии Мараги”.
17:44 10/04/2018  |  Лента новостейМарина Григорян: Правовая папка о преступлениях против армян в селе Марага может стать началом «Нюрнбергского процесса» над Азербайджаном