Իսկ ու՞ր էր իշխանությունն իր ուժային կառույցներով, հետախուզական համակարգերով, երբ Ադրբեջանն առաջ ընկնելով դիրքավորվում էր. Աբրահամյան 03/31/2023 10:44 | Մեկնաբանություն
Սյունիքում ստեղծված իրավիճակի, մասնավորապես, Կոռնիձոր-Տեղ գյուղերի ուղղությամբ ադրբեջանական տեղակայումների վերաբերյալ վտանգավոր հայտարարություն է արել ԱԱԾ-ն: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Նախ ԱԱԾ-ն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը 5 կետերում եկել և դիրքավորվել է սահմանագծի հայկական հատվածում` 100-300 մետր խորքում:
Երկրորդ, ԱԱԾ-ն նշում է, թե «որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը, չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին, սկսել է դիրքավորվել և իրականացնել ինժեներական աշխատանքներ»:
Իսկ ու՞ր էր իշխանությունն իր ուժային կառույցներով, հետախուզական համակարգերով, երբ Ադրբեջանն առաջ ընկնելով դիրքավորվում էր:
Անլրջության ինչպիսի մակարդակ, թե բա` Ադրբեջանը չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին... Ադրբեջանը փաստաթղթով ստանձնած պարտավորությունները չի կատարվում, ուր մնաց բանավոր զրույցները հիմք ունի:
Երկրի անվտանգության համար պատասխանատու կառույցները փաստորեն Ադրբեջանի բանավոր խոստումներով են առաջնորդվել, որի հետևանքով ՀՀ-ն հերթական անգամ տարածքային կորուստներ է ունենում, իսկ Ադրբեջանը դիրքավորվում իր համար նսխընտրելի ու բարենպաստ հատվածներում:
ԱԱԾ-ն նաև նշել է, թե «հայկական կողմն իրավիճակին մոտենում է էսկալացիա թույլ չտալու տրամաբանությամբ», իսկ այս սկզբունքի պտուղները 44-օրյա պատերազմից հետո հայ ժողովուրդը տեսել է` ՀՀ-ի դեմ հարձակումներ, տարածքային ու մարդկային հսկայական կորուստներ:
Քաղաքական որոշումների կամ դրանց բացակայության պայմաններում ՀՀ-ն տարածքային ու դիրքային կորուստներ է ունեցել, ինչը ՆՈՐՄԱԼ երկրների պարագայում իրավական համապատասխան գործընթացների կբերեր, բարձրագույն պաշտոններում գտնվողներն էլ կթռչեին իրենց պաշտոններից»,- գրել է Աբրահամյանը։
- 09/23/2023 21:31 Ամեն բան հուշում է, որ Թուրքիան անցել է Սյունիքով միջանցք ստանալու ավելի վճռական փուլին. Վարուժան Գեղամյան
- 09/22/2023 14:03 Թքած բոլոր կուսակցությունների վրա, հիմա խնդիրը Արցախի հայերին փրկելն ա.Մհեր Մկրտչյան

"Ответственные за безопасность страны структуры фактически руководствовались устными обещаниями Азербайджана": депутат НС Армении о заявлении СНБ 03/31/2023   11:12  |  Комментарий
Служба национальной безопасности (СНБ) выступила с опасным заявлением относительно ситуации в Сюнике, в частности дислокации азербайджанцев в направлении сел Корнидзор-Тех, пишет секретарь парламентской фракции "Честь имею" Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
Во-первых, напомнил он, СНБ зафиксировала, что Азербайджан разместился в 5 точках на армянском участке линии соприкосновения – на глубине 100-300 метров.
Во-вторых, СНБ отмечает, что “в некоторых местах азербайджанская сторона, не дожидаясь заранее оговоренных корректировок, приступила к возведению позиций и проведению инженерных работ”.
"А куда подевалась власть Армении со своими силовыми структурами, системами разведки, когда Азербайджан, действуя на опережение, стал занимать позиции. Какой уровень несерьезности, дескать, “Азербайджан не дождался заранее оговоренных корректировок…” Азербайджан не выполняет взятые на себя по документам обязательства, что уж говорить об устных договоренностях, не имеющих под собой основы", - отметил он.
Как отметил Абрамян, ответственные за безопасность страны структуры фактически руководствовались устными обещаниями Азербайджана, вследствие чего Армения в очередной раз несет территориальные потери, а Азербайджан занимает позиции на предпочтительных и выгодных для себя участках.
"СНБ отмечает также, что “армянская сторона подходит к ситуации в логике недопущения эскалации”, а плоды этого принципа армянский народ видел после 44-дневной войны – нападения на Армению, огромные территориальные и человеческие потери. В условиях политических решений или их отсутствия Армения понесла позиционные потери, что в случае с нормальными странами повлекло бы соответствующие правовые процессы, а занимающие высокие посты были бы смещены со своих должностей", - написал Тигран Абрамян.