Առաջնահերթ խնդիրներից մեկը Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորումն է. Լավրովը՝ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը 03/20/2023   14:54  |  Քաղաքական
Կասկածից վեր է, որ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունը մնում է բոլոր որոշումների կատարման բանալին։ Այս մասին Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցություններում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Մենք զգալի ուշադրություն ենք դարձնելու տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին։ Առաջնահերթ խնդիրներից է Լաչինի միջանցքի և ընդհանրապես Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորումը։ Մենք կասկած չունենք, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունը մնում է բոլոր որոշումների իրականացման բանալին՝ տնտեսական, ռազմաքաղաքական և միջազգային իրավական հարթություններում։
Մենք պատրաստ կլինենք, ինչպես գրված է եռակողմ հայտարարության մեջ, աջակցություն ցուցաբերել տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և խաղաղության պայմանագրի պարամետրերի համաձայնեցման հարցում։ Ընդհանուր առմամբ, մենք հագեցած օրակարգ ունենք»,- ասել է Լավրովը։
11:59 03/02/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանին դավաճանելու և Թուրքիային ու Ադրբեջանին հզորացնելու լավրովյան քաղաքականությունը Ռուսաստանին արդեն իսկ ուժգին հարվածներ է հասցրել. Այվազյան

Лавров на встрече с Мирзояном: одна из первоочередных задач – урегулирование ситуации вокруг Лачинского коридора - 03/20/2023 14:41 | Лента новостей
Нет сомнений, что трехсторонние заявления лидеров РФ, Армении и Азербайджана остаются ключом к реализации всех решений, заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на переговорах с главой МИД Армении Араратом Мирзояном.
"Мы уделим значительное внимание вопросам региональной безопасности. Одна из первоочередных задач - урегулирование ситуации вокруг Лачинского коридора и в целом вокруг Нагорного Карабаха. У нас нет сомнений, что трехсторонние заявления руководителей Армении, Азербайджана и РФ остаются ключом к реализации всех решений в интересах обеспечения стабилизации обстановки в сфере экономической, и в сфере военно-политической, и в международно-правовой. Будем готовы, как и записано в трехстороннем заявлении, оказывать всяческое содействие разблокированию транспортных коммуникаций, делимитации армяно-азербайджанской границы и согласованию параметров мирного договора. В общем, насыщенная у нас повестка дня», - сказал Лавров.