ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները պահանջում են Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը 03/13/2023   21:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ասվում է․
«Մի քանի օրից կլրանա Արցախի Հանրապետության 120 հազար բնակչությանը Ադրբեջանի կողմից շրջափակելու 100 օրը: Արհամարհելով Արցախի ապաշրջափակման վերաբերյալ Հաագայի միջազգային դատարանի որոշումը` Ադրբեջանի ղեկավարությունն ուժի սպառնալիքով և կիրառմամբ շարունակում է Արցախը հայաթափելու քաղաքական ուղեգիծը:
Արցախի Հանրապետությունն իրեն բռնակցելու մտադրության մեջ Ադրբեջանը չի խորշում հակամարդկային միջոցներից և ահաբեկչական գործողություններից: Բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումները, խաղաղ բնակչության ահաբեկումն ու ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները, իսկ վերջերս էլ՝ մարտի 5-ին, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ ոստիկաններին գնդակահարելու փաստը գալիս են ապացուցելու, որ նման պայմաններում անընդունելի են ուղիղ երկխոսության մասին խոսակցությունները:
Միևնույն ժամանակ, համոզված ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը, որպես միջազգային օրակարգի հարց, պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով համապատասխան միջազգային կառույցների միջնորդությամբ ու երաշխիքներով, մասնավորապես, այդպիսի լիազորությամբ օժտված Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներգրավմամբ:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը քարոզչական տարբեր հնարքներով ապատեղեկացնում է սեփական հանրությանն ու միջազգային կառույցներին՝ նպատակ ունենալով Արցախի ժողովրդի դեմ կիրառվող հումանիտար ճնշումների և ահաբեկումների պայմաններում պատրանք ստեղծել «խաղաղության դարաշրջանի» մասին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, արտահայտելով ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, պահանջում են Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից հավատարիմ մնալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմանը և կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Արցախի խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը մեր ժողովրդի կամքն արտահայտող հիմնարար փաստաթղթերին և շարունակելու են առաջնորդվել դրանցից բխող գաղափարներով և սկզբունքներով:
«Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» խմբակցություն
13 մարտի, 2023թ.
ք. Ստեփանակերտ»։
11:50 13/03/2023  |  ՔաղաքականՌուբեն Վարդանյանին պաշտոնից ազատելու և Ադրբեջանի հետ շփումները վերսկսելու որոշումը Հարությունյանն Արցախի քաղաքական ուժերի հետ չի քննարկել․ Դավիթ Գալստյան
10:56 13/03/2023  |  ՔաղաքականՀրաժարական է տվել Արցախի առողջապահության նախարարը. Ավետիսյանը նշել է հրաժարականի պատճառը
21:07 11/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտակերտի ուղղությամբ հրադադարի ռեժիմի խախտում է եղել․ փաստի առնչությամբ խաղաղապահները քննություն են անցկացնում
12:31 11/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության նախարարությունից հերքել են ադրբեջանական դիվերսիոն ներթափանցման փորձի վերաբերյալ լուրերը
23:16 10/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմը հերթական անգամ արգելափակել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազամատակարարումը

Степанакерт требует от властей Армении не ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение 03/14/2023   10:00  |  Лента новостей
Фракции Национального Собрания Республики Арцах выступили с заявлением. ИА "ФактИнфо" ниже приводим полный текст заявления:
"Через несколько дней исполнится 100 дней блокады Азербайджаном 120-тысячного населения Республики Арцах. Игнорируя решение Международного суда ООН в Гааге о разблокировании Арцаха, руководство Азербайджана, угрожая и применяя силу, продолжает политический курс по деарменизации Арцаха.
В своем намерении аннексировать Арцах Азербайджан не гнушается античеловеческими средствами и террористическими действиями. Перебои с поставками природного газа и электроэнергии, запугивание мирного населения и ограничения на свободное передвижение, расстрел 5-го марта полицейских при исполнении служебных обязанностей доказывают, что в подобных условиях разговоры о прямом диалоге неприемлемы.
В то же время мы убеждены, что карабахский конфликт как вопрос международной повестки должен быть решен путем переговоров при посредничестве и гарантиях соответствующих международных структур, в частности, с привлечением наделенных подобными полномочиями стран-сопредседателей Минской группы.
Военно-политическое руководство Азербайджана различными пропагандистскими уловками дезинформирует собственную общественность и международные структуры, пытаясь в условиях гуманитарного давления и запугивания народа Арцаха создать иллюзию об «эпохе мира».
Фракции Национального собрания Республики Арцах, выражая волю и позицию народа, требуют от властей Республики Армения соблюдения постановления Верховного Совета Республики Армения от 8-го июля 1992 года и не ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение.
Все фракции парламента Республики Арцах подтверждают свою приверженность основополагающим документам, выражающим волю нашего народа, и продолжат руководствоваться вытекающими из них идеями и принципами".