Ադրբեջանը որդեգրել է ապատեղեկատվության ու լարվածության աճի գործելակերպ՝ փորձելով կեղծ տեղեկատվական հիմքեր ստեղծել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլև Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիա ծավալելու համար. ԱԳՆ 03/08/2023   14:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը տարածել է միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակ հետապնդող հերթական հաղորդագրությունը, իբրև թե նույն օրը ՀՀ ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյունը ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ անցել է Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհով և որ իբրև թե նույն ճանապարհով տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի փոխադրում:
Պաշտոնապես շեշտում ենք, որ սույն տեղեկատվությունն ամբողջությամբ կեղծ է, չունի և չի կարող ունենալ որևէ փաստական հենք և աղերս իրականության հետ։
Նմանօրինակ «աղմկոտ բացահայտումներով» Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել՝
1. Մարտի 5-ին իր զինված ուժերի կողմից իրականացված ահաբեկչական ակտից, որին զոհ են գնացել Լեռնային Ղարաբաղի ՆԳՆ ոստիկանության անձնագրային ծառայության երեք աշխատակիցներ, մեկ աշխատակից վիրավորվել է,
2. Լաչինի միջանցքի առնչությամբ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումն իր կողմից չկատարելու և ի հեճուկս այդ որոշման՝ Լաչինի միջանցքը փակ պահելու փաստից,
3. 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները չկատարելու փաստից:
Այս ակնհայտ փաստերից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու համար Ադրբեջանը որդեգրել է ապատեղեկատվության ու լարվածության աճի գործելակերպ՝ փորձելով կեղծ տեղեկատվական հիմքեր ստեղծել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ծավալելու համար: Ընդ որում, Ադրբեջանն այդ քաղաքականությունն «արդարացնելու» համար շարունակում է արևմուտքում Հայաստանին որպես ծայրահեղ ռուսամետ, իսկ Ռուսաստանում՝ ծայրահեղ արևմտամետ ներկայացնելու իր քաղաքականությունը:
Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ որևէ ռազմամթերք կամ ռազմական նշանակության ապրանք Լաչինի միջանցքով չի տեղափոխվել ինչպես մինչև դրա շրջափակումը, այնպես էլ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից հետո։ Ավելին, վերահաստատում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետությունը բանակ չունի։ Այս տեղեկատվության իսկությունը ստուգելու համար Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու առաջարկը բազմիցս մերժվել է հենց Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից:
Վերահաստատելով Հայաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ձգտումը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության անհապաղ գործուղման անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի սանձազերծումը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները:
11:56 28/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպո Գրանդին անդրադարձել են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին
11:07 27/02/2023  |  ՔաղաքականՍումգայիթյան ոճրագործությունից 35 տարի անց, շուրջ 80 օր է, ինչ Ադրբեջանը ապօրինի կերպով շրջափկված է պահում Լաչինի միջանցքը . ԱԳՆ

Азербайджан готовит почву для новой агрессии против Арцаха и Армении - МИД РА 03/08/2023   15:26  |  Лента новостей
Азербайджан взял на вооружение практику дезинформации и нагнетания напряженности, пытаясь создать ложные информационные поводы для начала новой агрессии не только против Нагорного Карабаха, но и против Республики Армения. Об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Армении.
В МИД РА напомнили, что министерство обороны Азербайджана 7 марта с целью ввести международное сообщество в заблуждение распространило очередное сообщение, согласно которому якобы в тот же день колонна военной техники ВС РА в сопровождении российских миротворцев прошла по дороге Степанакерт-Гайбалишен-Лисагор и что по этой же дороге осуществлялась перевозка личного состава ВС РА
МИД Армении официально подчеркивает, что эта информация  - абсолютная ложь, она  не имеет и не может иметь под собой никакой фактической основы и не имеет ничего общего с реальностью.
В МИД Армении отметили, что подобными "шумными разоблачениями" Азербайджан пытается отвлечь внимание международного сообщества от следующих фактов:
1. террористического акта, совершенного его вооруженными силами 5 марта,  в результате которого погибли трое сотрудников паспортной службы полиции МВД Нагорного Карабаха, еще один сотрудник был ранен.
2. факта неисполнения им юридически обязывающего решения Международного Суда относительно Лачинского коридора и продолжающейся блокады Лачинского коридора, вопреки этому постановлению.
3. факта невыполнения взятых им на себя международных обязательств по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 г. относительно  Лачинского коридора.
"Чтобы отвлечь внимание международного сообщества от этих очевидных фактов, Азербайджан взял на вооружение практику дезинформации и нагнетания напряженности, пытаясь создать ложные информационные поводы для начала новой агрессии не только против Нагорного Карабаха, но и против Республики Армения. Более того, чтобы "оправдать" эту политику, Азербайджан продолжает свою политику представления Армении на Западе как крайне пророссийской, а в России -  как крайне прозападной", - говорится в заявлении.
В МИД РА напомнили, что Армения неоднократно заявляла, что какие-либо боеприпасы или товары военного назначения по Лачинскому коридору не перевозились как до его блокады, так и после 12 декабря 2022 г.
Более того, внешнеполитическое ведомство РА подтверждает, что у Республики Армения в Нагорном Карабахе нет армии.
Предложение направить в Нагорный Карабах международную миссию по установлению фактов для проверки достоверности этой информации неоднократно отвергалось высшим руководством самого Азербайджана, отметили в ведомстве.
"Подтверждая стремление Армении к достижению мира в регионе, мы еще раз подчеркиваем необходимость немедленного направления международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор для предотвращения развязывания Азербайджаном новой агрессии и явной подготовки Азербайджана к тому, чтобы подвергнуть народ Нагорного Карабаха этническим чисткам и геноциду", - подчеркивается в заявлении.