Դամասկոսում այսօր հանդիպել են Հայաստանի և Սիրիայի ԱԳ նախարարները 02/23/2023   15:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 23-ին Դամասկոսում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ֆեյսալ ալ-Միկդադին:
Արարատ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել գործընկերոջն ու Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի կապակցությամբ՝ հայտնելով Հայաստանի և հայ ժողովրդի զորակցությունը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի կառավարության կողմից ուղարկված փրկարար ջոկատներն առաջիններից էին Սիրիայում՝ հավելելով, որ Հայաստանից մարդասիրական օգնության արդեն երեք խմբաքանակ է ուղարկվել աղետից տուժած շրջաններ:
Արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են նաև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հայ-սիրիական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերն արձանագրել են, որ երկու երկրների հարաբերությունները հիմնված են հայ և սիրիացի ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության վրա: Այս առումով ընդգծվել է, որ Սիրիայի հայկական համայնքը յուրահատուկ կամուրջի դեր է խաղում երկու երկրների միջև:
22:57 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿոչ ենք անում միջազգային գործընկերներին գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը․ ՀՀ ԱԳՆ
15:09 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ-ն ձախողել է հերթական միջազգային միջոցառումը. չեն կարողացել պաշտաճ ապահովել համատեղ ասուլիսի թարգմանությունը (տեսանյութ)

В Дамаске состоялась встреча глав МИД Армении и Сирии 02/23/2023   15:29  |  Лента новостей
В Дамаске 23 февраля состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с главой МИД Сирийской Арабской Республики Фейсалом аль-Микдадом. Подробности сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян выразил соболезнования своему коллеге и дружественному народу Сирии в связи с разрушительным землетрясением, произошедшим 6 февраля, выразив поддержку Армении и армянского народа. В этом контексте глава МИД Армении отметил, что спасательные отряды, направленные правительством Армении, были одними из первых в Сирии, добавив, что из Армении в пострадавшие от стихийного бедствия регионы уже направлено три партии гуманитарной помощи.
Министры иностранных дел обсудили также вопросы, связанные с армяно-сирийским сотрудничеством в двустороннем и многостороннем форматах.
Стороны отметили, что отношения между двумя странами основаны на многовековой дружбе между армянским и сирийским народами. В этой связи было подчеркнуто, что армянская община в Сирии играет роль своеобразного моста между двумя странами.
На повестке встречи были также вопросы региональной безопасности. Арарат Мирзоян представил Фейсалу аль-Микдаду подробности гуманитарного кризиса, сложившегося в Нагорном Карабахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.