Կոչ ենք անում միջազգային գործընկերներին գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը․ ՀՀ ԱԳՆ 02/22/2023   22:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարությամբ ողջունել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հրատապ միջոցների կիրառման մասին միջնորդությունների վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշումները։ ՀՀ ԱԳՆ-ն միջազգային գործընկերներին կոչ է արել գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը։
Հայտարարության մեջ նշված է. «Դատարանն իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշում է կայացրել Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի կողմից ներկայացված վարույթի շրջանակներում՝ միաժամանակ կտրականապես մերժելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ներկայացված զուգահեռ վարույթում Ադրբեջանի պահանջները։
Հիշյալ որոշմամբ Դատարանը փաստել է, որ առկա է Կոնվենցիայի շրջանակներում հայերի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու անմիջական վտանգ և Ադրբեջանին պարտադրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Ի հակադրություն, Դատարանը միաձայն քվեարկությամբ ամբողջությամբ մերժել է Ադրբեջանի կողմից հրատապ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ միջնորդությունը՝ հերքելով Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում ականներ տեղադրելու կեղծ մեղադրանքները։
Այսպիսով, Դատարանի որոշումների համաձայն՝ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը և այլ գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն: Հայաստանը ուշադիր հետևելու է իրավիճակին և Դատարանին կտեղեկացնի Ադրբեջանի կողմից ցանկացած խախտումների մասին, մինչ Հայաստանի հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի շարունակվում է։
Կոչ ենք անում միջազգային գործընկերներին գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը»։
18:55 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀաագայի դատարանը հրապարակում է «Լաչինի միջանցքի» վերաբերյալ որոշումը. Ուղիղ
17:29 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Թաթոյան» հիմնադրամը և Արցախի ՄԻՊ-ը ներկայացնում են ապացույցներ՝ հաստատող Լաչինի միջանցքը փակած «էկոակտիվիստների» ուղիղ կապն Ադրբեջանի իշխանության հետ
15:18 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լաչինի միջանցքի» ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոց կիրառելու պահանջի մասին որոշումը կհրապարակվի այսօր
15:09 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ-ն ձախողել է հերթական միջազգային միջոցառումը. չեն կարողացել պաշտաճ ապահովել համատեղ ասուլիսի թարգմանությունը (տեսանյութ)

Ереван призвал международных партнеров обеспечить немедленное исполнение Азербайджаном решения Гаагского суда 02/23/2023   09:22  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении приветствует решения, принятые Международным Судом от 22 февраля о запросах о временных мерах, поданных Арменией и Азербайджаном в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
«Суд вынес юридически обязывающее решение в рамках судебного разбирательства, возбужденного Арменией против Азербайджана, одновременно категорически отклонив запросы Азербайджана в рамках параллельного разбирательства, возбужденного Азербайджаном против Армении. Вышеупомянутым решением Суд установил, что существует непосредственная угроза нанесения непоправимого ущерба правам армян в рамках Конвенции и обязал Азербайджан принять все необходимые меры для обеспечения беспрепятственного передвижения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях», - говорится в заявлении.
Напротив, Суд единогласным голосованием полностью отклонил запрос Азербайджана о применении временных мер, отвергнув ложные обвинения об установке Арменией мин в Нагорном Карабахе и прилегающих территориях.
"Таким образом, согласно решениям Суда, блокада Азербайджаном Нагорного Карабаха и другие действия должны быть немедленно прекращены. Армения будет внимательно следить за ситуацией и информировать Суд о любых нарушениях со стороны Азербайджана, пока продолжается рассмотрение иска Армении против Азербайджана", - отмечается в заявлении.
МИД Армении призывает международных партнеров предпринять действенные шаги для обеспечения немедленного исполнения Азербайджаном решения Суда.