Շատ կարևոր է, որ խաղաղության պայմանագրի մեջ երկակի մեկնաբանության համար տեղ չթողնենք. Ալեն Սիմոնյան 05/06/2024 12:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Անցած տարեվերջից խաղաղության պայմանագիրն ստորագրելու հնարավորություն կար, քաղաքական կամք էր պետք։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Հույս ունենք, որ այս գործընթացը, որը հիմա տեղի է ունենում, ևս մեկ ազդակ է, որ այդ գործընթացը պետք է և հնարավոր է արագ ավարտին հասցնել, որովհետև հայկական կողմը այդ ուղղությամբ գնալու է և աշխատանքներ է իրականացնելու մշտապես»։
Դիտարկմանը, թե Ալիևը պնդում է, որ խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների հիմքում Ադրբեջանի մոտեցումներն են՝ Սիմոնյանը պատասխանեց, որ ամբողջությամբ միջազգային նորմեր են դրված։
«Որտեղ հակասություններ կան՝ հայկական կողմը դրանք մերժում է և դրա ապացույցն այն է, որ պայմանագիրը անընդհատ գնում - գալիս է, բա ինչի՞ է գնում -գալիս։ Իրենք իրենց առաջարկներն ուղարկում են, մենք էլ մեր առաջարկներն ենք ուղարկում, ասում ենք՝ սա էլ մեր առաջարկն է։ Դրա համար էլ պրոցեսը երկարում է։ Հիմանական տարաձայնություն չկա, հերթով քննարկելով գնում ենք։ Միջազգային սկզբունքների հիման վրա է արվում։
Շատ կարևոր է, որ երկակի մեկնաբանության համար տեղ չթողնենք։ Օրինակ, Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ նման սակարկումներ որոշ երկրներ ու քաղաքական գործիչներ փորձեցին անել։ Դա դաս էր մեզ համար։ Հիմա պետք է բոլոր ձևակերպումները երկու կողմի համար հասկանալի լինեն, որ մի կողմը հետո չասի՝ դուք ինձ էստեղ սենց բան եք խոստացել, մյուսն էլ ասի՝ դու էլ էստեղ ես բան խոստացել»,- նշել է նա։

Спикер НС Армении: очень важно, чтобы в мирном договоре с Азербайджаном не осталось места для разночтений 05/06/2024   12:48  |  Лента новостей
Возможность подписания мирного договора была с конца прошлого года, нужна была политическая воля. Об этом заявил спикер Национального Собрания  Ален Симонян в беседе с журналистами в парламенте.
"Надеемся, что  текущий процесс станет еще одним сигналом того, что этот процесс  следует и можно довести до завершения, поскольку армянская сторона будет двигаться и проводить всегда работы в этом направлении", - сказал он.
Комментируя заявление Ильхама Алиева о том, что в основе переговоров лежат подходы Азербайджана, Симонян заявил, что в документе полностью заложены международные нормы.
"В тех вопросах, где есть противоречия, армянская сторона их отклоняет. Доказательством тому является то, что текст договора уже в который раз отправляется туда и возвращается обратно. Для чего же он то там, то здесь? Потому что азербайджанская сторона присылает свои предложения, а мы отправляем свои. Поэтому процесс затягивается", - отметил Симонян.
При этом спикер не указал, какое именно разногласие является основным, а отметил, что стороны обсуждают по очередности все пункты и делают это на основе международных принципов.
"Очень важно, чтобы не осталось места для разночтений", - сказал он. Симонян отметил, что все формулировки должны быть понятны для обеих сторон.