Ադրբեջանը 12 օր անկատար է թողել Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը․ հրատապ դիմումներ եմ ուղարկել. Թագուհի Թովմասյան 03/06/2023   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը սոցցանցի իր էջում գրում է . «Ադրբեջանը 12 օր անկատար է թողել Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը․ հրատապ դիմել եմ Հայաստանում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ պետությունների (ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, ՌԴ, Մեծ Բրիտանիա) դեսպաններին. նրանք պետք է միջոցներ ձեռնարկեն։
Արդարադատության միջազգային դատարանը 2023թ. փետրվարի 22-ին հրապարակեց միջանկյալ որոշում՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին՝ մինչև Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վերջնական որոշման կայացումը ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
ՄԱԿ-ի հիմնական դատական մարմնի որոշումից 12 օր անց Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել դատարանի պահանջը։ Ավելին, Ադրբեջանը նոր ագրեսիա է իրականացրել արդեն 85 օր շրջափակման մեջ գտնվող Արցախում․ երեկ ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը թիրախավորել և կրակ է բացել Արցախի Հանրապետության ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա, որի հետևանքով զոհվել է Արցախի ոստիկանության 3 ծառայող։
Արդարադատության միջազգային դատարանի կանոնադրության 59-րդ հոդվածի համաձայն՝ Դատարանի որոշումը պարտադիր է միայն գործին մասնակցող կողմերի համար և միայն տվյալ գործով: Կանոնադրության 60-րդ հոդվածի համաձայն՝ Որոշումը վերջնական է և ենթակա չէ բողոքարկման:
Ելնելով վերոգրյալից, ինչպես նաև հաշվի առնելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման իրականացման մասով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի վերահսկողական հնարավորությունները՝ դիմել եմ Հայաստանում ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ պետությունների դեսպաններին, խնդրել եմ հրապարակային կերպով արձագանքել, ցուցաբերել հետևողականություն և ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ պետություններին ներկայացնել մեր մտահոգությունները՝ նպատակ հետապնդելով հասնել Դատարանի՝ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու որոշման կատարմանը։
Միաժամանակ խնդրել եմ գնահատական՝ երեկ Ադրբեջանի կողմից իրականացված հերթական ահաբեկչության վերաբերյալ, որի արդյունքում հայկական կողմից ունենք զոհեր։
Հ.Գ. Մինչ այսօր միայն Ֆրանսիայի Հանրապետությունն է անդրադարձել Արդարադատության միջազգային դատարանի կայացրած որոշման կատարման անհրաժեշտությանը՝ հանդես գալով հատուկ կոչով»:
11:29 02/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԿշարունակեմ նպաստել Լաչինի միջանցքի և հնարավոր գերիների առնչությամբ Ստրասբուրգի դատարանի սահմանած ժամանակավոր միջոցների իրականացմանը․ Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը պատասխանել է Թագուհի Թովմասյանի նամակին
14:17 01/03/2023  |  ՔաղաքականԼավագույն առիթն է, որ զբաղվեն նաև ձեզանով. Թովմասյանը՝ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահին
11:52 28/02/2023  |  ՔաղաքականՏիկին Թովմասյան, եթե ուզում եք հանձնաժողովի ստեղծման համար ձեզ շնորհակալություն հայտնեմ՝ շնորհակալ եմ. ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ
12:12 20/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք շարունակում ենք պնդել, որ մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգությունը և ազատ տեղաշարժը Բերձորի միջանցքի երկայնքով պետք է վերականգնվի. Դորոտա Դլուչի-Սուլիգան
10:34 17/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկ Երևանի կենտրոնում մեծ շուքով բացված Փակ շուկայի գետնանցումը չունի թեքահարթակ․ Թովմասյան
11:26 14/02/2023Թագուհի Թովմասյանը խորհրդարանում հյուրընկալել է Արցախի մարդու իրավունքների ներկա և նախկին պաշտպաններին
14:17 07/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը կոչ է արել Ադրբեջանին և Ռուսաստանին՝ վերականգնել Լաչինի միջանցքով անխոչընդոտ տարանցումը
19:38 02/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխող ուժը չի շտապում առաջադրել ՄԻՊ թեկնածու
12:17 02/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ-ն արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար աղետի վերաբերյալ իմ գրություններին. Թովմասյան
10:49 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական գնումների ընթացակարգի խախտումներ քաղաքապետարանում. Թագուհի Թովմասյանը դիմել է ՊՎԾ ղեկավարին

Азербайджан уже 12 дней не исполняет решение Международного суда ООН: Товмасян направила срочные обращения 03/06/2023   15:22  |  Лента новостей
Азербайджан уже 12 дней не исполняет решение Международного Суда ООН. Председатель Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального собрания Республики Армения, беспартийная Тагуи Товмасян направила срочные обращения послам стран-постоянных членов Совета Безопасности ООН (США, Китай, Франция, РФ, Великобритания) в Армении, они должны принять соответствующие меры. Об этом депутат сообщила на своей странице в Facebook.
22 февраля 2023 года Международный Суд ООН удовлетворил требования Армении о применении обеспечительных мер и обязал Азербайджан до принятия окончательного решения по делу Армения против Азербайджана предпринять все меры для обеспечения беспрепятственного перемещения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Лачинскому коридору.
Депутат отметила,  что по прошествии 12 дней Азербайджан продолжает игнорировать решение главного судебного органа ООН. Более того, Азербайджан предпринял  новую агрессию в отношении Арцаха, находящегося в блокаде уже 85 дней: вчера диверсионная группа вооруженных сил Азербайджана обстреляла автомобиль личного состава паспортно-визового управления полиции Республики Арцах, вследствие чего трое полицейских погибли.
Согласно статье 59 Статута Международного Суда, решение Суда является обязательным лишь для участвующих в деле сторон и лишь по данному делу. Согласно статье 60 Статута, Решение окончательно и не подлежит обжалованию.
"На основании вышеизложенного, а также принимая во внимание надзорные возможности Совета Безопасности ООН в отношении исполнения решения Международного Суда, я обратилась к послам государств-постоянных членов Совета Безопасности ООН в Армении. Я попросила их отреагировать публично, проявить последовательность и довести до постоянных членов Совета Безопасности ООН наши опасения с целью исполнения решения Суда о применении обеспечительных мер", - написала Тагуи Товмасян.
В то же время депутат попросила дать оценку еще одному террористическому акту, совершенному вчера Азербайджаном, в результате которого есть жертвы с армянской стороны.
"До сих пор только Франция отреагировала на необходимость выполнения решения Международного Суда, выступив со специальным заявлением", - добавила она.