ԵԽ-ն արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար աղետի վերաբերյալ իմ գրություններին. Թովմասյան 02/02/2023   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհուրդն արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար աղետի վերաբերյալ իմ գրություններին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Թագուհի Թովմասյանը։
«Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին բազմիցս գրություններ եմ հասցեագրել՝ բարձրաձայնելով մի շարք մտահոգություններ՝ կապված Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումների հետ։
Մարդու իրավունքների առաջատար այս կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին մասնավորապես ահազանգել եմ Ադրբեջանի խորհրդարանի` մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Զ․ Օրուջի կողմից արված հայտարարության մասին՝ միջազգային իրավունքի սուբյեկտ համարվող Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքին տիրանալու վերաբերյալ։
Բերձորի միջանցքի արգելափակումից ի վեր գրություններիս առանցքում են եղել Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի հետևանքով 120 000 արցախահայության մոտ առաջ եկած կենսական կարիքների բավարարման անհրաժեշտությանը, ցուրտ ձմռան պայմաններում Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազի և էլեկտրաէներգիայի անջատումներին և առհասարակ Արցախի բնակչության հիմնարար իրավունքների խախտմանը վերաբերող հարցերը։
Հատուկ անդրադարձ եմ կատարել նաև Ադրբեջանի կողմից 19 հայ երեխաներին էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնության ենթարկելու անթույլատրելի միջադեպին, որը պետք է դառնա հետաքննության առարկա իրավասու միջազգային օղակների կողմից։
Այս գրությունների կապակցությամբ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի և գլխավոր քարտուղարի տեղակալի գրասենյակի տնօրեն պրն․ Միրոսլավ Պապայից ստացել եմ պատասխան նամակներ, որոնց համաձայն՝ ԵԽ-ն շարունակելու է իր իրավասությունների շրջանակում աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաշտության ջանքերին, հղում անելով հունվարի 19-ին Նախարարների կոմիտեի Իսլանդական նախագահության հայտարարությանը՝ Լաչինի(Բերձոր) միջանցքի շուրջ հումանիտար իրավիճակի կապակցությամբ, ներկայացվում է հավաստիացում, որ ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կշարունակի ուշադիր հետևել իրադրությանը, ԵԽ գլխավոր քարտուղարը մտահոգություն է հայտնում և ընդգծում լարվածության սրումից խուսափելու անհրաժեշտությունը։
Շնորհակալություն եմ հայտնում ԵԽ գլխավոր քարտուղարի և գլխավոր քարտուղարի տեղակալի գրասենյակին և անձամբ տկն․ Բուրիչին ու պրն․ Պապային՝ իմ հրատապ գրություններին արձագանքելու համար։
Միաժամանակ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը կանխելուն միտված գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը:
Դատապարտումները քիչ են, անհրաժեշտ են պատժամիջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ»,- գրել է Թովմասյանը։
10:49 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական գնումների ընթացակարգի խախտումներ քաղաքապետարանում. Թագուհի Թովմասյանը դիմել է ՊՎԾ ղեկավարին
19:03 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահի դրությամբ որևէ խմբակցություն ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու չի առաջադրել. Թովմասյան
17:17 27/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահի դրությամբ որևէ խմբակցություն ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու չի առաջադրել. Թովմասյան
11:04 25/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիներն ահազանգում են իրենց գույքային իրավունքների խախտումների մասին. Թագուհի Թովմասյանը գրություն է ուղարկել
11:03 13/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇտապ ապահովել հայկական կողմի մուտքը վթարի գոտի՝ վերականգնելու հոսանքի մատակարարումը Արցախ․ հրատապ պահանջ միջազգային հանրությանը. Թագուհի Թովմասյան
11:31 10/01/2023  |  ՄեկնաբանությունՄիջազգային գործընկերներիս խնդրել եմ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել. Թագուհի Թովմասյան
19:39 06/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի հերթական սադրանքը, հատկապես Արցախի շրջափակման ծանր պայմաններում, պետք է առավելագույնս պատժվի միջազգային հանրության կողմից, վտանգված է 120 հազար մարդկային կյանք. Թովմասյան
19:04 12/12/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյս պահի դրությամբ 120 հազարից ավել քաղաքացի փաստացի շրջափակված գերության մեջ է, բայց Արցախը միասնական է, վճռական՝ ապրելու իր հողում, իր հայրենիքում

Одних осуждений недостаточно, необходимы санкции против Азербайджана: Товмасян призвала СЕ принять действенные меры 02/02/2023   12:30  |  Лента новостей
Совет Европы отреагировал на обращения депутата Национального Собрания, председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян о гуманитарной катастрофе, создавшейся вследствие полной блокады Арцаха Азербайджаном. Об этом сообщила  сама Товмасян на своей странице в Facebook.
Депутат отметила, что она многократно направляла обращения генеральному секретарю Совета Европы, выражая опасения, связанные с грубейшими нарушениями Азербайджаном норм международного права.
«В частности, я обращала внимание Марии Пейчинович-Бурич – генерального секретаря одной из ведущих организаций по защите прав человека на заявление председателя комиссии по правам человека парламента Азербайджана З. Оруджа о завладении столицей Республики Армения, являющейся субъектом международного права», - напомнила Товмасян.
С момента блокировки Бердзорского коридора центральной темой обращений депутата являлась возникшая вследствие гуманитарной катастрофы необходимость удовлетворения базовых потребностей 120 000 армян Арцаха.
Также Товмасян особо акцентировала внимание на инциденте с применением психологического и эмоционального насилия со стороны Азербайджана в отношении 19 армянских детей, что должно стать предметом расследования уполномоченных международных органов.
В ответ на свои обращения от директора офиса генерального секретаря и заместителя генерального секретаря г-на Мирослава Папа Тагуи Товмасян получила ответные письма, согласно которым:
• СЕ в рамках своих полномочий продолжит содействовать усилиям по примирению Армении и Азербайджана.
• Со ссылкой на заявление Комитета министров под председательством Исландии от 19 января в связи с гуманитарной ситуацией в Лачинском (Бердзорском) коридоре, сообщается, что генеральный секретарь СЕ продолжит внимательно следить за ситуацией.
• Генеральный секретарь СЕ выражает обеспокоенность и подчеркивает необходимость недопущения эскалации напряженности.
Товмасян выразила благодарность офису генерального секретаря и заместителя генерального секретаря, а также лично г-ну Папа и г-же Пейчинович-Бурич за отклик на мои срочные обращения.
«Одновременно хочу еще раз подчеркнуть необходимость действенных мер со стороны международного сообщества для прекращения геноцидальной политики Азербайджана. Недостаточно одних осуждений, необходимы санкции против Азербайджана», - написала Тагуи Товмасян.