Ոստիկանության ծառայողները երթևեկում էին մարդատար մեքենայով՝ Արցախի կողմից դեպի մեր ոստիկանական կետը, մեքենայում զենք, զինամթերք կամ ռազմամթերք չի եղել՝ ընդհանրապես. Գուրգեն Ներսիսյան 03/05/2023   15:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր ժամը 10։00-ի սահմաններում ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը ներ է թափանցել Արցախի Հանրապետության տարածք և զինված հարձակում գործել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի ուղղությամբ, որի հետևանքով ոստիկանության 3 ծառայող զոհվել է, մեկը ծանր վիրավորումով տեղափոխվել է հիվանդանոց ու գտնվում է բժիշկների վերահսկողության տակ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
«Ադրբեջանը շտապել է կեղծ տեղեկություն տարածել այն մասին, որ իբր իրենց կողմից վնասազերծվել է Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ զենք տեղափոխող մեքենան։ Սա բացահայտ սուտ է և միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու, խաբելու, իրականությունը կեղծելու հերթական փորձ։ Ոստիկանության ծառայողները երթևեկում էին մարդատար մեքենայով՝ Արցախի կողմից դեպի մեր ոստիկանական կետը, մեքենայում զենք, զինամթերք կամ ռազմամթերք չի եղել՝ ընդհանրապես։
Տեղի ունեցած դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության իրավասու մարմինները ունեն անհերքելի ապացույցներ, տեսագրություններ ու լուսանկարներ, որոնք ամենակարճ ժամկետում մեր արտաքին գործերի նախարարության միջոցով կներկայացվեն միջազգային լսարանին։
Վերջին օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերը ակտիվություն են ցուցաբերել շփման գծի տարբեր ուղղություններով, թիրախավորել են մեր բնակավայրերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով տեղադրված տեսախցիկները, վնասել կամ ոչնչացրել դրանք»,- հայտնում է նա:
16:52 04/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳների կարգավորման ամբողջ գործընթացին և պատասխանատուների աշխատանքին անձամբ եմ հետևելու. Գուրգեն Ներսիսյան (տեսանյութ)

В машине вообще не было ни оружия, ни боеприпасов: Степанакерт уличил Баку в откровенной лжи 03/05/2023   15:09  |  Лента новостей
Азербайджан поспешил распространить ложную информацию о том, что автомобиль, перевозивший оружие из Республики Армения в Арцах, якобы был ими нейтрализован. Это откровенная ложь и очередная попытка ввести в заблуждение, обмануть и фальсифицировать реальность международного сообщества. Об этом говорится в заявлении государственного министра Республики Арцах Гургена Нерсисяна.
Сегодня около 10:00 азербайджанская диверсионная группа проникла на территорию Республики Арцах и совершила вооруженное нападение на дежурный автомобиль паспортно-визового отдела полиции, в результате чего 3 сотрудника полиции убиты, один перевезен в больницу с тяжелыми ранениями и находится под наблюдением врачей.
«Азербайджан поспешил распространить ложную информацию о том, что автомобиль, перевозивший оружие из Республики Армения в Арцах, якобы был ими нейтрализован. Это откровенная ложь и очередная попытка ввести в заблуждение, обмануть и фальсифицировать реальность международного сообщества. Сотрудники полиции ехали на легковом автомобиле с арцахской стороны в наш отдел полиции, в машине вообще не было ни оружия, ни боеприпасов», - говорится в заявлении.
Отмечается, что  относительно обстоятельств происшествия компетентные органы Республики Арцах располагают неопровержимыми доказательствами, видео и фотоматериалами, которые в кратчайшие сроки будут представлены международной аудитории через наше Министерство иностранных дел.
«В последние дни вооруженные силы Азербайджана проявили активность на разных направлениях линии соприкосновения, нацелились на камеры, установленные для обеспечения безопасности наших населенных пунктов, повредили или уничтожили их», - отмечается в заявлении.