«Մարտի 1»-ը բացահայտված է, բայց մեղավորները դեռևս պատժված չեն. Փաշինյան 03/01/2023   12:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մարտի 1»-ը բացահայտված է, բայց մեղավորները դեռևս պատժված չեն։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի բացման արարողությունից հետո։
Հարցին՝ ինչու դեռևս բացահայտված չէ, Փաշինյանը պատասխանեց. «Ամենատարբեր պատճառներով, այդ թվում, ձեզ հայտնի իրավական մի շարք որոշումներով։ Այն, որ մինչև հիմա «Մարտի 1»-ի մարդասպանները հայտնաբերված չեն, դա չի նշանակում, որ այդպես չի լինելու»։
Ըստ Փաշինյանի՝ ամենամեծ խնդիրն այն է, որ քրեական գործի վարույթներով հիմնավորվել, ապացուցվել է, որ 2008թ մարտի 1-ից անմիջապես հետո նախաքննությունը ոչ միայն ջանքեր չի գործադրել բացահայտելու տեղի ունեցած հանցագործությունը, այլև՝ բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրվել են, որ բացահայտումը դժվար լինի կամ անհնար դառնա։ Փաշինյանը հայտարարեց, որ հավաքված պարկուճները հետագայում քրեական գործի շրջանակներում փոխվել են, եղած իրական պարկուճները փոխարինվել են այլ պարկուճներով։
«Այսպիսի բազմաթիվ դեպքեր։ Պատկերացնել կարելի է, թե այս ամեն ինչը ինչ հետևանքներ է բերում, բայց դա կապ չունի, այնքանով, որքանով ես կարող եմ դիրքորոշում արտահայտել իրավապահ մարմինների վերաբերյալ, իմ դիրքորոշումն այն է, որ մենք պետք է հասնենք լիարժեք և ամբողջական բացահայտման»,- նշեց Փաշինյանը։
Նա կրկին պնդեց, որ դեպքը բացահայտված է։
«Ես համոզմամբ այսօր էլ եմ հայտարարում, որ բացահայտված է: Դուք գիտեք, որ քրեական գործ է եղել, դատավարություն է եղել: Այն կարճվեց իրավկան մեկնաբանությունների բերումով, որն այլ հարթության խնդիր է: Երբ ասում եմ՝ բացահայտված է, նկատի ունեմ իրականությունը, ինչ քայլերի հերթականություն է տեղի ունեցել: Իվերջո, եկեք չմոռանանք, որ այդ քրգործի շրջանակներում պարզվել է, որ ջոկատներ են կազմվել, պարզվել է, որ ապօրինի վճարումներ են արվել, որ դա արվել է բանակիհովանու ներքո: Հիմնական պատասխանատուները դատարանում էին, բայց հայտնի հանգամանքների պայմաններում փորձ է արվում այնպես անել… ես չեմ ուզում մեկնաբանել իրավական անբողոքարկելի որոշումներ, որոշում է կայացված, բոլորս պետք է ընդունենք ի գիտություն: Այդ թվում ՍԴ որոշումը, եւ այն որոշումները, որոնք բողոքարկելի չեն: Մարտի 1-ը առնվազն մինչեւ կատարողների մակարդակ բացահայտված է: բուն կատարողները հայտնի չեն, իսկ մնացած շղթաները ոնց են աշխատել, իհարկե բացահայտված է»,- հայտարարեց նա:

Дело "1 марта" раскрыто, но виновные до сих пор не наказаны - Пашинян 03/01/2023   13:20  |  Лента новостей
Дело "1 марта" раскрыто, но виновные до сих пор не наказаны. Об этом заявил Никол Пашинян в беседе с журналистами после церемонии открытия памятника, посвященного памяти погибших 1 марта 2008 года.
На вопрос, почему до сих пор дело не раскрыто, Пашинян заявил: "По разным причинам, в том числе по ряду известных вам решений".
"То, что убийцы все еще не найдены, еще не означает, что этого не произойдет", - добавил он.
По словам Пашиняна, в рамках уголовного производства установлено, что  сразу же после 1 марта 2008 года следствие не только не приложило усилий для раскрытия преступления, но, напротив, предприняло все возможное, чтобы затруднить раскрытие дела или вовсе сделать его невозможным.
"Моя позиция заключается в том, что мы должны добиться полного и окончательного раскрытия дела", - отметил Пашинян.
Он вновь отметил, что случившееся раскрыто.
"Я с уверенностью и сегодня заявляю, что оно раскрыто. Вы знаете, что было уголовное дело, шел судебный процесс. Он был прекращен по юридическим толкованиям, которые лежат в иной плоскости. Когда я говорю, что раскрыто, я имею в виду реальность, последовательность предпринятых шагов. Давайте не будем забывать о том, что в рамках данного уголовного дела выяснилось, чтобы были сформированы отряды и произведены незаконные платежи, и все это делалось под эгидой армии.Главные ответственные были в суде, но ввиду известных обстоятельств предпринимается попытка сделать так….Я не хочу комментировать правовые решения, не подлежащие обжалованию. Решение вынесено, все должны принять его к сведению,  в том числе решение КС, и те решения, которые не подлежат обжалованию. Дело "1 марта",как минимум до уровня исполнителей, раскрыто.  Непосредственно сами исполнители неизвестны, а то, как работали остальные звенья, разумеется, раскрыто", - сказал он.
15:21 08/04/2022  |  Судебный репортажСасун Микаелян и Александр Арзуманян оправданы по делу “1 марта”