ՀՀ օդանավակայանների ուղևորափոխադրումները աճել են 54 տոկոսով 02/28/2023   15:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Հայաստանի Հանրապետության Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե, որտեղ ծանոթացել է կառույցի 2022 թվականի գործունեության հաշվետվությանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Պետական  վերահսկողության ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Միհրան Խաչատրյանը, կոմիտեի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին զեկուցվել է ոլորտում իրականացվող աշխատանքների, կառուցվածքային և համակարգային խնդիրների ու մարտահրավերների, ինչպես նաև ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին: Քննարկվել են Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հիմնական գործառույթների՝  կանոնակարգման, վկայագրման և վերահսկման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:
Օդային տրանսպորտի բնագավառի կանոնակարգման ու վերահսկողության կապակցությամբ զեկուցվել է, որ ՀՀ միջազգային պայմանագրերին և միջազգային կազմակերպությունների կողմից հրապարակված միջազգային ստանդարտներին, առաջարկվող գործելաձևերին և ընթացակարգերին ՀՀ օրենսդրության համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով ընդունվել են իրավական ակտեր: Թռիչքային և ավիացիոն անվտանգության, օդային փոխադրումների բնագավառում իրականացվող աշխատանքների ու մատուցվող ծառայությունների որակի շարունակական ապահովման նպատակով իրականացնվել է պետական վերահսկողություն՝ ստուգումների և ուսումնասիրությունների միջոցով:
Մանրամասներ են ներկայացվել «Զվարթնոց» և «Շիրակ» միջազգային օդանավակայանների, «Էրեբունի» և «Սյունիք» օդանավակայանների, ինչպես նաև ՀՀ օդանավ շահագործող ընկերությունների վերաբերյալ: Ըստ զեկույցի, 2022թ․ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում գործում են օդանավ շահագործողի վկայական կրող 9 ավիաընկերություններ, որոնցից 5-ը՝ կանոնավոր առևտրային օդային փոխադրումների իրականացման հավաստագիր կրողներ: 2021 թվականին ավիաընկերությունների թիվը եղել է 7, իսկ 2023-ին կանխատեսվում է, որ կլինի 11: 2021թ. ՀՀ շուկա մուտք գործած օտարերկրյա ավիաընկերությունների թիվը կազմել է 4, իսկ 2022թ.՝ 9: Հայաստանի Հանրապետություն և Հայաստանի Հանրապետությունից չվերթներ են իրականացնում 35 ավիաընկերություններ՝ 45 ուղղություններով: Հայաստանի Հանրապետությունից կանոնավոր թռիչքներ իրականացվում են շուրջ 23 պետություն՝ 45 քաղաք: ՀՀ օդանավակայանների ուղևորափոխադրումները («Զվարթնոց», «Շիրակ» օդանավակայաններ) 2021թ. եղել է 2 մլն 400 հազար 351, իսկ 2022-ին՝ 3 մլն 698 հազար 256. աճը կազմել 54 տոկոս: Տեղական ավիաընկերություններով ուղևորափոխադրումները («Զվարթնոց», «Շիրակ» օդանավակայաններ) 2021թ. եղել է  269,087, իսկ 2022-ին՝ 916, 257, այսինքն՝ ընդհանուր ուղևորափոխադրումների 25 տոկոսն իրականացվել է հայկական ավիաընկերությունների կողմից:  ՀՀ օդանավակայանների բեռնափոխադրումները («Զվարթնոց» օդանավակայան) 2021թ. եղել է 17,321, իսկ 2022-ին՝ 23,341: Նախորդ տարվա ընթացքում ավիացիայի ոլորտը համալրվել է շուրջ 500 նոր աշխատակցով:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել ոլորտում նախատեսվող կառուցվածքային և համակարգային բարեփոխումներին: Մասնավորապես, նշվել է, որ իրականացվելիք կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում ակնկալվում է ոլորտում ապահովել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող վերահսկողություն բարձրացնել, միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության արդյունքում ներգրավել որակավորված մասնագետներ: Զեկուցվել է, որ շարունակվում են հետևողական աշխատանքները Եվրոպական միության թռիչքային անվտանգության «սև ցուցակ»-ի դուրս գալու ուղղությամբ: Այդ նպատակով նախատեսվում է իրականացնել հայկական ավիաընկերությունների վերասերտիֆիկացում, մասնագետների վերապատրաստում և մի շարք այլ գործողություններ:
Ինչ վերաբերում է Քաղաքացիական ավիացիայի զարգացման հեռանկարներին, ընդգծվել են մի շարք ուղղություններով տարվող աշխատանքները, մասնավորապես՝ վերահսկողության արդյունավետության բարձրացման նպատակով նոր՝ էլեկտրոնային համակարգի ներդրման (Q-Pulse), ավիացիոն առարկաների դասավանդողների և հրահանգիչների պատրաստման ուղղությամբ ծրագրերը:  Քայլեր են իրականացվելու գործող ավիաուսումնական կենտրոնների զարգացման և ժամանակակից ու միջազգային ստանդարտներին համապատասխան նոր ավիացիոն ուսումնական կենտրոնների ստեղծման, ընդհանուր ավիացիայի և փոքր ավիացիայի զարգացման, ներքին ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների զարգացման և ներքին օդանավակայանների (Ստեփանավան, Գորիս) շահագործման վերականգնման, ինչպես նաև միջազգային բեռնափոխադրումների զարգացմանն աջակցությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաև Կապանի օդանավակայանի գործունեության հնարավորություններին ու այդ ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքներին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է ավիացիայի ոլորտի զարգացման կարևորությունը և ընդգծել վերը նշված բոլոր ուղղություններով աշխատանքների արդյունավետ ու հետևողական իրականացման անհրաժեշտությունը: Այս առումով, տրվել են մի շարք հանձնարարականներ:
11:52 25/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼիահույս եմ, որ մեզ կհաջողվի իրացնել Հայաստանի և Քուվեյթի միջև առկա համագործակցության մեծ ներուժը. Նիկոլ Փաշինյան

Пассажиропоток аэропортов Армении вырос на 54% 02/28/2023   18:04  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Комитет гражданской авиации Республики Армения с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году. Подробности сообщает пресс-служба главы правительства.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, министр территориального развития и инфраструктур Гнел Саносян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, председатель Комитета гражданской авиации Мигран Хачатрян, руководящий состав Комитета и другие должностные лица.
Премьер-министру было доложено о проводимых в отрасли работах, структурных и системных задачах и вызовах, а также перспективах развития сферы. Были обсуждены вопросы, связанные с основными функциями Комитета гражданской авиации: регулирование, сертификация и контроль.
В контексте регулирования и контроля в сфере воздушного транспорта было доложено, что приняты правовые акты с целью обеспечения соответствия законодательства Республики Армения международным соглашениям и опубликованным международными организациями международным стандартам, предлагаемым практикам и процедурам. В целях продолжительного обеспечения качества реализуемых в сфере воздушных перевозок работ и оказываемых услуг, обеспечения безопасности полетов и авиационной безопасности осуществляется государственный контроль путем проведения инспекций и исследований.
Были представлены подробности относительно международных аэропортов “Звартноц” и “Ширак”, аэропортов “Эребуни” и “Сюник”, а также компаний-эксплуатантов самолетов. Согласно докладу, по состоянию на 31 декабря 2022 года в Республике Армения действуют 9 авиакомпаний, имеющих сертификат эксплуатанта воздушных судов, 5 из которых имеют сертификат на осуществление регулярных коммерческих авиаперевозок. В 2021 году количество авиакомпаний было 7, а в 2023 году прогнозируется 11. Количество иностранных авиакомпаний, вышедших на рынок Республики Армения, в 2021 году составило 4, а в 2022 году – 9. Рейсы в Республику Армения и из Республики Армения выполняют 35 авиакомпаний по 45 направлениям. Регулярные рейсы из Республики Армения осуществляются примерно в 23 страны и 45 городов. Пассажиропоток аэропортов Республики Армения (аэропорты “Звартноц”, “Ширак”) в 2021 году составил 2 млн 400 тыс 351, а в 2022 году - 3 млн 698 тыс 256. Рост составил 54 процента. Пассажиропоток местных авиакомпаний (аэропорты “Звартноц”, “Ширак”) в 2021 году составил 269 тыс 087, а в 2022 году - 916 тыс 257, то есть 25 процентов от общего объема пассажирских перевозок было осуществлено авиакомпаниями Армении. Грузоперевозки аэропортов Республики Армения (аэропорт “Звартноц”) в 2021 году составил 17 тыс 321, а в 2022 году - 23 тыс 341. В прошлом году в авиационный сектор пополнился 500 новыми сотрудниками.
Затем были затронуты запланированные в секторе структурные и системные реформы. В частности, было отмечено, что в результате реализуемых структурных изменений ожидается усиление соответствующего международным стандартам контроля в сфере, привлечение квалифицированных специалистов в результате сотрудничества с международными партнерами. Было доложено, что продолжаются последовательные работы по исключению из “черного списка” по безопасности полетов Европейского союза. С этой целью запланирована пересертификация армянских авиакомпаний, переобучение специалистов и ряд других мероприятий.
Что касается перспектив развития гражданской авиации, то были отмечены проводимые по ряду направлений работы, в частности, программы, направленные на внедрение новой электронной системы (Q-Pulse) с целью повышения эффективности управления, переподготовку преподавателей и инструкторов авиационной специализации. Будут предприняты шаги по развитию существующих авиационных учебных центров и созданию новых авиационных учебных центров в соответствии с современными и международными стандартами, развитию общей и малой авиации, развитию внутренних пассажирских и грузовых перевозок и восстановлению эксплуатации внутренних аэропортов (Степанаван, Горис), а также по поддержке развития международных грузоперевозок. Были также затронуты возможности деятельности аэропорта Капан и работы, которые будут проводиться в этом направлении.
Премьер-министр Пашинян отметил важность развития авиационной сферы и подчеркнул необходимость эффективного и последовательного осуществления работ по всем вышеперечисленным направлениям. В этом контексте был дан ряд поручений.
13:56 17/02/2023  |  Информационная платформаАвиакомпания Eurowings запустит рейсы из Дюссельдорфа в Ереван и обратно
16:56 26/01/2023  |  Лента новостейАвиакомпания Wizz Air начнет выполнение полетов из четырех городов в Ереван и обратно
14:02 13/01/2023  |  Информационная платформаАвиакомпания Wizz Air запустила рейсы между Ереваном и Венецией