Հիվանդները Արցախից շարունակում են տեղափոխվել ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ. Ադրբեջանը չի կատարում Հաագայի դատարանի որոշումը 02/28/2023   12:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձ այսօր՝ փետրվարի 28-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 135 հիվանդ։
Հիշեցնենք, որ Հաագայի դատարանի փետրվարի 22-ին միջանկյալ որոշում էր ընդունել՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին ապահովել Արցախը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի միջանցքով անխափան երթեւեկությունը՝ երկու ուղղություններով էլ, սակայն առ այս պահը Ադրբեջանը չի կատարել ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ արհարմարհելով այն։

Баку не исполняет решение Гаагского суда: еще 8 пациентов перевезены из блокадного Арцаха в Армению при посредничестве МККК 02/28/2023   12:35  |  Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 28 февраля, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста 8 пациентов  с онкологическими заболеваниями и с патологией, требующей срочного хирургического вмешательства, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из Республиканского медцентра министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах.
7 пациентов  находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 3 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 135 пациентов.