Արայիկ Հարությունյանը հարգանքի տուրք է մատուցել Սումգայիթի ոճրագործության զոհերի հիշատակին 02/28/2023   11:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հարգանքի տուրք է մատուցել Սումգայիթի ոճրագործության զոհերի հիշատակին։
Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված ջարդերի զոհերի հիշատակի և բռնագաղթված հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության օրվա առթիվ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, օրենսդիր և գործադիր մարմինների ներկայացուցիչները, անվտանգության խորհրդի անդամները փետրվարի 28-ին այցելել են Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր,  հարգանքի տուրք մատուցել և ծաղկեպսակ դրել  ադրբեջանական իշխանությունների կազմակերպած կոտորածներին զոհ դարձած հայերի հիշատակը հավերժացնող հուշաքարի մոտ:
Այնուհետև, ոճրագործության զոհերի հիշատակին նվիրված, ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ:

Представители высшего руководства Арцаха почтили память жертв сумгаитских погромов 02/28/2023   12:29  |  Лента новостей
28 февраля по случаю Дня памяти жертв погромов, организованных Азербайджаном, и защиты прав насильственно выселенного армянского населения президент Республики Арцах Араик Арутюнян, председатель Национального собрания Артур Товмасян, предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян, представители органов исполнительной и законодательной власти, члены Совета безопасности посетили городской мемориальный комплекс Степанакерта. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Представители высшего руководства Арцаха почтили память и возложили венок к памятнику армянам, ставшим жертвами погромов, организованных азербайджанскими властями.
Затем предводителем Арцахской епархии Армянской апостольской церкви епископом Вртанесом Абрамяном была проведена поминальная служба в память о жертвах насилия.