ԵՄ քաղաքացիական առաքելության կազմում ներգրավված կլինի Գերմանիայից 15 ոստիկան 02/16/2023   11:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելության կազմում ներգրավված կլինեն նաև գերմանացի ոստիկաններ. առաքելությունն իր գործունեությունը կսկսի երկուշաբթի` փետրվարի 20-ին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով գերմանական NTV պարբերականին:
Գերմանիայի կառավարության խոսնակ Շտեֆեն Հեբեստրեյթի խոսքով՝ Գերմանիայի նախարարների դաշնային կաբինետը որոշում է ընդունել այն մասին, որ Գերմանիան հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով տեղակայվող առաքելության կազմում ներկայացված կլինի առավելագույնը 15 ոստիկանով: Դաշնային կառավարությունն առաջարկում է նաև քաղաքացիական փորձագետների ուղարկել:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ լրատվամիջոցի, ԵՄ առաքելության կազմում ընդգրկված կլինի մոտ 100 կին և տղամարդ: Առաքելությունը կգլխավորի Գերմանիայի դաշնային ոստիկանության սպա:
Եվրամիությունը նոր քաղաքացիական անզեն առաքելություն ուղարկելու մասին որոշում է կայացրել հունվարի 23-ին՝ Հայաստանի կառավարության հրավերի հիման վրա։ 2 տարի ժամկետով նախատեսված առաքելության նպատակը հրադադարի ռեժիմի մոնիթորինգն է և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդմանն աջակցելը:
Ըստ ԵՄ մանդատի՝ առաքելության նպատակն է նաև նվազեցնել ռիսկերը այնտեղ ապրող բնակչության համար, ինչպես նաև նպաստել երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը:
17:25 23/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն նոր քաղաքացիական առաքելություն է ուղարկում հայ-ադրբեջանական սահման՝ 2 տարի ժամկետով
12:40 10/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում դիտորդություն իրականացնող ՀԿ պատասխանատուն անթույլատրելի պահվածք է ցուցաբերում. Բաց նամակ՝ Փաշինյանին
12:42 02/02/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԴիտորդական առաքելություն իրականացնող ՀԿ-ներից առայժմ հավատարմագրված են 17-ը
15:11 23/01/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ 12 հազար 943 քաղաքացիներ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու վկայական ունեն
16:30 09/11/2012  |  ՀարցազրույցԴիտորդական խումբը կոտրում է կարծրատիպերը և ահազանգում պետական միջոցների «փոշիացման» մասին

В гражданской миссии ЕС примут участие 15 полицейских из Германии 02/16/2023   11:18  |  Лента новостей
Немецкие полицейские также будут задействованы в миссии наблюдателей ЕС на армяно-азербайджанской границе. Миссия начнет свою работу в понедельник, 20 февраля. Об этом сообщает агентство «Арменпресс» со ссылкой на немецкое издание NTV.
По словам официального представителя правительства Германии Штеффена Хебстрайта, Федеральный кабинет министров Германии принял решение о том, что Германия будет представлена максимум 15 полицейскими в миссии, дислоцированной вдоль армяно-азербайджанской границы. Федеральное правительство также предлагает направить гражданских экспертов.
Всего, по данным СМИ, в состав миссии ЕС войдут около 100 мужчин и женщин. Миссию возглавит офицер федеральной полиции Германии.
Европейский Союз принял решение направить новую гражданскую миссию 23 января на основании приглашения правительства Армении. Цель двухлетней миссии – наблюдение за режимом прекращения огня и содействие укреплению доверия между Арменией и Азербайджаном. Согласно мандату ЕС, целью миссии также является снижение рисков для проживающего там населения, а также содействие регулированию отношений между странами.