Միջազգային կառույցներին ուղարկվում են դիտորդական առաքելություն իրականացնելու հրավերներ 12/24/2012   17:16  |  Ընտրական իրավունք
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Հանրապետության նախագահի 2013թ.-ի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու հրավերներ է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդարանի, Եվրոպայի խորհրդի և ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովների, ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախագահներին: Այս մասին «Pastinfo.am»-ի թղթակցին հայտնեց ԱԺ նախագահի մամուլի քարտուղար Գոհար Պողոսյանը:
Ըստ ՀՀ Վարչապետի մամուլի քարտուղար Հարություն Բերբերյանի, ՀՀ կառավարությունը նույն նպատակով հրավերներ է ուղարկել ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին և ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահին:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն առայժմ հրավերներ չի ուղարկել:
ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, միջազգային կազմակերպությունները, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական և հյուպատոսական ներկայացուցչությունները, օտարերկրյա հասարակական կազմակերպությունները դիտորդական առաքելություն կարող են իրականացնել հրավերի առկայության դեպքում: Նման հրավեր ուղարկելու իրավունք ունեն` Հանրապետության Նախագահը, Ազգային ժողովի նախագահը, վարչապետը, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը:

Руководство страны направляет приглашения международным структурам для реализации наблюдательской миссии 12/24/2012   19:08  |  Избирательное право
Спикер Парламента Овик Абрамян направил приглашения международным структурам с целью осуществления ими наблюдательской миссии на предстоящих 18 февраля президентских выборах. Были приглашены также председатели Европарламента, Совета Европы и Парламентской ассамблеи ОБСЕ, а также председатели Межпарламентской ассамблеи СНГ. Об этом корреспонденту «Pastinfo.am» сообщил пресс-секретарь председателя НС Гоар Погосян.
Согласно пресс-секретарю премьер-министра Армении Арутюну Берберяну, Правительство РА с тем же намерением пригласило генерального секретаря ОБСЕ и председателя Исполнительного комитета СНГ.
Центризбирком Армении еще никому не направлял приглашений.
Согласно Избирательному кодексу РА, международные организации, аккредитованные в Армении дипломатические и консульские представительства, иностранные общественные организации могут осуществлять наблюдательскую миссию в случае наличия официального приглашения. Подобное приглашение имеют право направлять президент Республики, спикер Парламента, премьер-министр, Центральная избирательная комиссия.