Ամանորին ԿԸՀ-ն կաշխատի հերթափոխով 12/23/2012   11:29  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դեկտեմբերի 25-ին կմեկնարկի Հանրապետության նախագահի 2013թ.-ի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրություններում թեկնածուների առաջադրումը: Գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով պետք է ներկայացվեն մինչև հունվարի 4-ը:
Ինչպես «Pastinfo.am»-ի թղթակցին հայտնեց ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը, չնայած այն հանգամանքին, որ առաջադրման համար սահմանված ժամանակահատվածը համընկել է Ամանորի և նախածննդյան տոների հետ, փաստաթղթերն ընդունելու համար բոլոր այդ օրերին հանձնաժողովի անդամները և աշխատակազմն աշխատելու են հերթափոխով:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեն կուսակցությունները` համագումարի կամ մշտապես գործող մարմնի որոշմամբ, և քաղաքացիները` ինքնաառաջադրման միջոցով:
Այս պահին առկա են ՀՀ գործող նախագահ, ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունն առաջադրելու մասին ՀՀԿ-ի համագումարի և «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի թեկնածությունը պաշտպանելու մասին կուսակցության որոշումները:
Նախագահական ընտրություններում իրենց թեկնածություններն առաջադրելու մտադրության մասին վերջին օրերին հայտնել են ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանը, Հայաստանի Մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանը, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը: Վերջինս, սակայն, հայտարարել է նաև, որ կհանի իր թեկնածությունը, եթե առաջադրվի երկրի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: ՀԱԿ առաջնորդը, դեկտեմբերի 22-ին մասնակցելով ՀՀՇ համագումարին, խոստացավ առաջադրվել-չառաջադրվելու իր որոշումը հայտնել երկու օրից:
ՀՅԴ-ն նախագահական ընտրություններին մասնակցել-չմասնակցելու հարցը կքննարկի դեկտեմբերի 25-ին հրավիրված Գերագույն ժողովում: Եթե կուսակցությունը կայացնի մասնակցելու մասին որոշում, ապա կառաջադրի սեփական թեկնածու: Ըստ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների, չի բացառվում, որ ՀՅԴ-ի թեկնածուն լինի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը: Իրենց թեկնածություններն ինքնաառաջադրելու մտադրությունների մասին հայտնել են որոշ անկուսակցական անհատներ:
Նշենք, որ «Օրինաց երկիր»-ը դեկտեմբերի 22-ին կայացած 11-րդ արտահերթ համագումարում արդեն իսկ հայտարարել է Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը սատարելու մասին: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհուրդը և «Հանրապետություն» կուսակցության համագումարն ավելի վաղ կայացրել էին ընտրություններին սեփական թեկնածուով չմասնակցելու և որևէ այլ  թեկնածուի չսատարելու որոշումներ:
Հանրապետության նախագահի առաջիկա ընտրություններում հավակնորդների անունները վերջնականապես պարզ կդառնան թեկնածուների առաջադրման համար սահմանված ժամկետի ավարտին` հունվարի 4-ի ժամը 18-ին:

ЦИК РА будет работать в новогодние праздники 12/24/2012   10:25  |  Актуальная тема
25 декабря стартует выдвижение кандидатов в президенты на предстоящих 18 февраля президентских выборах. Необходимые для регистрации документы должны быть представлены в ЦИК  до 4 января.
Как сообщила корреспонденту Pastinfo.am пресс-секретарь председателя ЦИК Армении Гермине Арутюнян, несмотря то обстоятельство, что период выдвижения кандидатов совпал с предрождественнскими и новогодними праздниками, все члены Комиссии и сотрудники в эти дни будут работать посменно.
Согласно избирательному кодексу, выдвигать свою кандидатуру на выборах президента имеют право кандидаты от партии, выдвинутые по решению съезда или постоянного действующего органа, а также граждане  путем самовыдвижения.
В настоящее время известны решения РПА о выдвижении действующего президента Армении, официально озвученное  в ходе съезда республиканской партии, а также партии “Наследие”о выдвижении Раффи Ованнисяна. В последние дни о своем намерении баллотироваться на пост президента Армении заявили  лидер партии «Национальное самоопределение” Паруйр Айрикян, председатель марксистской партии Армении  Давид Акопян, лидер партии “Свобода” Грант Багратян. Последний, однако, заявил, что снимет свою кандидатуру, если свою выдвинет первый президент Армении Левон Тер-Петросян. Лидер АНК, приняв участие 22 декабря в съезде АОД, пообещал объявить о своем решении через 2 дня.
Фракция АРФ “Дашнакцутюн” обсудит вопрос участия на президентских выборах 25 декабря на Верховном собрании. Если фракция примет решение об участии на выборах, то выдвинет своего кандидата. В прессе муссируются слухи, что не исключено, что кандидатом от фракции АРФ “Дашнакцутюн” будет представитель Верховного органа, депутат Национального собрания, руководитель партии АРФД Армен Рустамян. О своем решении баллотироваться на президентских выборах объявили также некоторые беспартийные граждане.
Отметим, что  22 декабря партия “Страна закона” на внеочередном 11-ом съезде уже объявила о поддержке кандидатуры действующего президента Сержа Саргсяна. Партии “Процветающая Армения ” и “Республика”  ранее уже заявили о том, что не будут выдвигать своего кандидата и не поддержат ни одну из кандидатур.
Имена претендентов на пост президента Армении окончательно станут известны к концу последнего срока предоставления документов для регистрации – 4 января 18.00.