ՀՀ-ի և Արցախի ՄԻՊ-երի հաստատությունները հրապարակել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ արտահերթ զեկույց 12/27/2022 10:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների հաստատությունները հրապարակել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ արտահերթ զեկույց՝ նոր թարմացված տվյալներով
Երեկ՝ ուշ երեկոյան, հրապարակվել է երկու հաստատությունների համատեղ զեկույցն անգլերեն, որտեղ թարմ տեղեկություններ են ներկայացվում Լաչինի միջանցքի՝ արդեն 16 օր տևող շրջափակման հետևանքները։
Զեկույցում ամփոփվել է ադրբեջանական հանրային խոսույթը և վերլուծվել են ադրբեջանցի պաշտոնատար անձանց հայտարարությունները, որի արդյունքներով հետևությունն այն է, որ ադրբեջանական քաղաքական ղեկավարությունը կառավարության պաշտոնական ու մերձպաշտոնական տեղեկատվական ու հանրային կարծիքի ձևավորման հիմնական միջոցներով և փորձված մեթոդների կիրառմամբ, դեռևս նոյեմբեր ամսից պատրաստել և ուղղորդել է հանրային կարծիքը Լաչինի հումանիտար միջանցքի արգելափակման համար։ Հայատյացության ու հենց Արցախի հայության նկատմամբ էթնիկ ատելության հրահրման ու բորբոքման փորձված մեթոդները շարունակվել են լայնորեն կիրառվել ադրբեջանական իշխանական քարոզչամեքենայի կողմից՝ դրանք փորձելով տեղավորել կեղծ բնապահպանական սենտիմենտների համատեքստում։
Զեկույցում թարմացվել են նաև նոր երևան եկած փաստեր կեղծ բնապահպանական ակցիայի մասնակիցների վերաբերյալ, ներկայացվել է ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում իրավունքների վիճակը։
Հաստատված պրակտիկայի համաձայն զեկույցը կներկայացվի միջազգային մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող կազմակերպություններին ու դերակատարներին, ինչպես նաև հասանելի կդարձվի միջազգային դատական այն ատյաններին, որտեղ ի թիվս այլնի, նախաձեռնված է Արցախը Հայաստանի ու աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի արգելափակումը Ադրբեջանի կողմից դադարեցնելու մասին Հայաստանի պահանջը։

Омбудсмены Армении и Арцаха опубликовали внеочередной доклад с обновленными данными о гуманитарных последствиях блокирования Лачинского коридора Азербайджаном 12/27/2022   11:53  |  Лента новостей
Опубликован внеочередной доклад  омбудсменов Армении и Арцаха с обновленными данными о гуманитарных последствиях продолжающейся уже 16 дней блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана.
В докладе обобщены азербайджанские публичные выступления и проанализированы заявления азербайджанских должностных лиц, по результатам которых сделан вывод о том, что азербайджанское политическое руководство еще с ноября подготавливало и настраивало азербайджанское общество на блокирование Лачинского гуманитарного коридора с использованием официальных и полуофициальных средств и проверенных методов формирования общественного мнения.
В докладе отмечается, что азербайджанская государственная пропагандистская машина продолжает использовать апробированные методы ксенофобии и разжигания этнической ненависти к армянам Арцаха, пытаясь перевести их в контекст лживых экологических сентиментов.
В докладе также отражены вновь открывшиеся факты об участниках сфабрикованной “экологической акции”, представлена ситуация с правами человека в условиях создавшегося гуманитарного кризиса.
Доклад будет направлен организациям и субъектам с международными правозащитными мандатами, а также будет доступен международным судебным инстанциям, где среди прочего представлено требование Армении прекратить блокирование единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и миром.