Արցախից Երևան տեղափոխված սրտային պաթոլոգիայով պացիենտի աորտոկորոնար շունտավորումն ավարտվել է բարեհաջող 12/21/2022   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ «Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում:Այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
«Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» -ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Արցախից Երևան տեղափոխված սրտային պաթոլոգիայով պացիենտի աորտոկորոնար շունտավորումն ավարտվել է բարեհաջող: Պացիենտը տեղափոխվել է վերակենդանացման բաժանմունք, առողջական վիճակը մասնագետները կայուն են գնահատում»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
15:00 21/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄե՛նք ենք Արցախը. ֆլեշմոբ՝ արցախցի փոքրիկների մասնակցությամբ
14:42 21/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեխաներին ամանորյա տրամադրությունից չզրկելու համար Ստեփանակերտում կկազմակերպվի տոնածառի լույսերը վառելու արարողություն
14:13 21/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱռավոտյան Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Ջ. Բաղջըն այցելել է Շուշի-Ստեփանակերտ ճանապարհի փակված հատվածը` աջակցելով թուրք-ադրբեջանական պետական հանցագործությանը․ Գեղամյան

В Ереване успешно прооперировали доставленного из Арцаха пациента с патологией сердца 12/21/2022   16:07  |  Лента новостей
В Ереване успешно прооперировали пациента с патологией сердца, доставленного из Арцаха. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Арцах.
Сообщается, что ему провели аортокоронарное шунтирование, операция прошла успешно. Пациент находится в реанимации. Специалисты оценивают его состояние как стабильное.
Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, подведомственных Минздраву Республики Арцах, плановые операции все еще приостановлены. В медобъединении "Аревик" 8 детей находятся в отделениях реанимации и для неонатологии.
Состояние здоровья 4-месячной малютки, у которой диагностирован висцеральный лейшманиоз, продолжает оставаться тяжелым. Ребенок проходит соответствующее лечение. 11 пациентов Республиканского медцентра находятся в отделении реанимации, 4 из которых – в крайне тяжелом состоянии.
Врачи делают все возможное для стабилизации состояния больных. Министерство здравоохранения Республики Арцах предпринимает все возможные меры для преодоления сложившейся из-за блокады ситуации на должном уровне.