Դեռևս վերջնական որոշում չկա՝ խաղաղության պայմանագրո՞վ է ԼՂ հիմնահարցը լուծվելու, թե՞ առանձին միջազգային մեխանիզմ է ստեղծվելու.Արմեն Գրիգորյան 12/08/2022   16:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեռևս վերջնական որոշում չկա՝ խաղաղության պայմանագրո՞վ է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը լուծվելու, թե՞ առանձին միջազգային մեխանիզմ է ստեղծվելու: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
« Վաշինգտոնում իմ և Ադրբեջանի նախագահի օգնականի միջև կայացած հանդիպման ժամանակ համաձայնություն կար ստեղծել միջազգային մեխանիզմ, որ Ադրբեջանն ու Լեռնային Ղարաբաղը քննարկեն ԼՂ-ի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը: Մինչ այս պահը այդ մեխանիզմի մասին հստակություն չկա, ինչպես նաև հստակություն չկա՝ խաղաղության պայմանագրով ենք դա անելու, թե այդ պայմանագրից դուրս»,-ասաց նա:
Հարցին՝ Հայաստանը ո՞ր տարբերակին է կողմ, Գրիգորյանը պատասխանեց, որ ՀՀ-ն կողմ է անվտանգության երաշխիքների ստեղծմանը, որպեսզի մեխանիզմ ստեղծվի, քննարկում տեղի ունենա ԼՂ-ի և Ադրբեջանի միջեւ իրավունքների եւ անվտւանգության վերաբերյալ.
«Դա կարող է ֆիքսվել խաղաղության պայմանագրով, կամ այլ մեխանիզմով ֆիքսվել:
Ես ենթադրում եմ, որ երբ Ադրբեջանն այդ 5 կետերը գրել է, այդ 5 կետերից երեքը ԼՂ մասին են՝ առանց ԼՂ անունը տալու: Խաղաղության պայմանագրի տեքստում որոշ այդպիսի նախադասություններ կան, որոնցից կարելի է ենթադրել, որ Ադրբեջանը խոսում է ԼՂ մասին առանց հստակեցնելու: Հայկական կողմի տեսակետն այն է, որ եթե որեւէ ակնարկ կա ԼՂ-ի մասին, դա պետք է հստակ նշվի»,-հավելեց ԱԽ քարտուղարը:
15:56 08/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղության պայմանագրի տեքստի երկու տարբերակ կա.Արևմուտքը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ որևէ տեքստ չի առաջարկել.ԱԽ քարտուղար
11:45 26/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԽ քարտուղարն աշխատանքային այցով կմեկնի Ֆրանսիա և Գերմանիա
14:23 14/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատվիրակների խմբին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական բանակցություններից մանրամասներ
20:36 07/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը հանդիպումներ կունենա Վարշավայում, Վիլնյուսում ու Հաագայում
11:02 05/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը կմեկնի Լեհաստան, Նիդեռլանդներ, Լիտվա
10:36 02/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը կմեկնի Մոսկվա
21:07 25/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյան հեռախոսազրույց է ունեցել Բայդենի հատուկ օգնականի հետ
22:19 29/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը սեպարատ բանակցություններ է վարում ԱՄՆ-ում՝ ի հակակշիռ Մհեր Գրիգորյանի (տեսանյութ)

Пока не известно, будет ли карабахский вопрос решен в рамках мирного договора или будет создан отдельный международный механизм - Григорян 12/08/2022 16:56 | Лента новостей
Окончательного решения относительно того, будет ли нагорно-карабахский вопрос решен в рамках мирного договора или будет создан отдельный международный механизм, пока нет. Об этом в беседе с журналистами в парламенте заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
"В ходе моей встречи с помощником президента Азербайджана, состоявшейся в Вашингтоне, было достигнуто согласие о создании международного механизма, чтобы Азербайджан и Нагорный Карабах обсудили права и безопасность армян НК. Ничего конкретного по механизму до сих пор нет, равно как и нет ясности в том, будет ли это регулироваться в рамках мирного договора или вне этого соглашения", - сказал он.
В ответ на уточняющий вопрос, сторонником какого из вариантов выступает Армения, Григорян отметил, что Ереван выступает за создание гарантий безопасности, механизма, за обсуждения между Нагорным Карабахом и Азербайджаном вокруг прав и безопасности.
"Это может быть зафиксировано в мирном договоре или в рамках другого механизма. Полагаю, когда Азербайджан писал эти 5 пунктов, то в трех из 5 пунктов речь шла о Нагорном Карабахе без указания названия НК. В тексте мирного договора есть подобные предложения, по которым можно предположить, что Азербайджан говорит о Нагорном Карабахе без уточнения. Позиция армянской стороны заключается в том, что если есть какой-то намек на Нагорный Карабах, то это надо четко указать", - добавил секретарь Совбеза.