Խաղաղության պայմանագրի տեքստի երկու տարբերակ կա.Արևմուտքը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ որևէ տեքստ չի առաջարկել.ԱԽ քարտուղար 12/08/2022 15:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Խաղաղության պայմանագրի տեքստի երկու տարբերակ կա, մեկը` Մոսկվայի առաջարկած, մյուսը` մյուսն այն տեքստն է, որի վրա աշխատում ենք: Արևմուտքը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ որևէ տեքստ չի առաջարկել Հայաստանին: Լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը.
«Արևմուտքը փորձել է միջավայր ստեղծել բանակցությունների համար, նույնը անում է նաև Մոսկվան։ Իսկ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ամեն ինչ պետք է անեն, որ հասնեն այդ խաղաղությանը»,– նշեց նա։
ԱԽ քարտուղարը նաև հայտնեց, որ հայկական կողմը Ադրբեջանից ստացել է խաղաղության պայմանագրի տեքստ.
«Մեր նկատառումներով այն կվերադարձնենք Ադրբեջանին և մոտակա շրջանում կփորձենք հանդիպում կազմակերպել»,-ասաց Գրիգորյանը:
Գրիգորյանը համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանը շարունակում է աշխատել խաղաղության պայմանագրի փաստաթղթի տեքստի շուրջ։ Դա Ադրբեջանի առաջարկած տարբերակն է, որի խմբագրված տարբերակը շուտով կփոխանցվի Ադրբեջանին։
«Մենք շարունակում ենք աշխատել, փորձել, որպեսզի տեքստը, որը ստացել ենք ադրբեջանական կողմից, մեր նկատառումներով վերադարձնենք ադրբեջանական կողմին ու մոտակա շրջանում հանդիպում կազմակերպել, կտեսնենք՝ ինչպես են աշխատանքներն ընթանում», - ասաց նա:
ԱԽ քարտուղարը վստահեցրեց, որ Հայաստանը կներդնի իր բոլոր ջանքերը, որ մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիրը լինի։

Армения в скором времени передаст Азербайджану отредактированный вариант мирного договора — Григорян 12/08/2022   16:31  |  Лента новостей
Есть два варианта текста мирного договора, один — предложенный Москвой, а другой - это  текст, над которым мы работаем. Запад не предлагал Армении никакого текста мирного договора. Об этом в беседе с журналистами в четверг заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
"Запад пытался создать среду для переговоров. То же самое делает Москва. А Армения и Азербайджан должны сделать все, чтобы достичь этого мира", - отметил он.
Секретарь Совбеза также сообщил, что армянская сторона получила от Азербайджана текст мирного договора. "Мы со своими замечаниями вернем ее Азербайджану и попытаемся в ближайшее время организовать встречу", - заявил Григорян.
Он отметил, что Армения продолжает работать над  текстом мирного договора. "Это предложенный Азербайджаном вариант и в скором времени отредактированный вариант будет передан Азербайджану", - сказал он.
Секретарь Совбеза заверил, что "Армения приложит все усилия, чтобы до конца года мирный договор был".