Առաջարկվող հայտարարությունը ռսիկեր է պարունակում և չի նպաստում խաղաղության օրակարգի առաջխաղացմանը. Աղաջանյանը՝ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հայտարարությունը մերժելու պատճառի մասին 12/02/2022 12:27 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստան» խմբակցության կողմից առաջարկվող հայտարարության մեջ օգտագործված ձևակերպումները կխանգարեն ՀՀ շուրջ դիվանագիտական կոնսոլիդացիայի ձևավորմանը և կնվասեն խաղաղության օրակարգի առաջխաղացմանը, ուստի չենք կարող ընդունել այդ նման ռիսկեր պարունակող հայտարարություն։ Այդ մասին ընդդիմության առաջարկով հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստին հայտարարեց արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը։
«Մեր գերնպատակը ՀՀ շուրջ քաղաքական-դիվանագիտական կոնսոլիդացիա ապահովելն է։ Դրա համար անհրաժեշտ է խոսել այնպիսի բառապաշարով, որը ընկալելի կլինի միջազգային հանրության համար և դա հիմնական տարաձայնությունն է, որ ունեցանք «Հայաստան» խմբակցության հետ»,-նշեց Աղաջանյանը և հավելեց, որ, այդուհանդերձ, Ադրբեջանի կողմից նոր ռազմական սադրանքները չեն բացառվում՝ հաշվի առնելով նրա կողմից վարվող ապակառուցողական քաղաքականությունը։

"Таит в себе риски": Агаджанян объяснил, почему правящая фракция Армении отклонила заявление оппозиции 12/02/2022   12:49
Формулировки, нашедшие отражение в предложенном фракцией "Армения" заявлении помешают дипломатической консолидации вокруг Армении, и подорвут продвижение мирной повестки дня, поэтому мы не можем принять заявление, заключающее в себе подобные риски. Об этом  заявил председатель постоянной комиссии НС по внешним связям Эдуард Агаджанян на внеочередном заседании парламента Армении, созванном по предложению оппозиции.
"Наша главная цель – обеспечить политико-дипломатическую консолидацию вокруг Армении. Для этого необходимо говорить на таком языке, который будет понятен международному сообществу, и в этом заключается основное разногласие с фракцией "Армения"", — пояснил  Агаджанян.
Тем не мене, добавил он, новые военные провокации со стороны Азербайджана не исключены с учетом проводимой Баку деструктивной политики.
18:10 01/12/2022  |  Лента новостейГлава МИД Армении обсудил с коллегой из Швейцарии вопросы региональной и международной повестки дня