Ադրբեջանից և Հայաստանից պահանջվում է ուժեղ քաղաքական կամք՝ սահմանին լարվածությունը թուլացնելու և համապարփակ կարգավորման հասնելու համար.Կլաար 11/28/2022   14:23  |  Մեկնաբանություն
Ադրբեջանից և Հայաստանից պահանջվում է ուժեղ քաղաքական կամք՝ համապարփակ կարգավորման հասնելու համար: Թվիթերի իր էջում գրել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը՝ամփոփելով նախորդ շաբաթվա վերջին Բաքու կատարած այցը:
«Մի քանի արձանագրում՝ անցած շաբաթ Ադրբեջան կատարած այցից.
1. Ադրբեջանի նախագահն իր հանձնառությունն է հայտնել ԵՄ կողմից աջակցվող ձևաչափին.
2. Շատ մարտահրավերներ մնում են չլուծված: Ադրբեջանից և Հայաստանից պահանջվում է զսպվածություն և ուժեղ քաղաքական կամք՝ սահմանին լարվածությունը թուլացնելու և համապարփակ կարգավորման հասնելու համար», - իր միկրոբլոգում գրել է Կլաարը։
16:48 26/11/2022  |  Միջազգային լրահոսՋեյհուն Բայրամովը և Տոյվո Կլաարը քննարկել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերը
17:03 08/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏոյվո Կլաարը կարեւոր է գնահատել Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի վաշինգտոնյան հանդիպումը
10:22 08/11/2022  |  ՄամուլԻ՞նչ փոփոխություններ են սպասվում. «Փաստ»
13:03 29/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴիտորդական առաքելությանը միջոցներ տրամադրվել են Վրաստանում դիտորդական առաքելության բյուջեից, բայց մենք չենք կարող անել դա երկար ժամանակահատվածի համար. Տոյվո Կլաար. «Ամերիկայի ձայն»

"Многие проблемы остаются нерешенными": Тойво Клаар поделился размышлениями по итогам своего визита в Баку 11/28/2022   14:34  |  Комментарий
Специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар в своем микроблоге в Twitter прокомментировал итоги своего визита в Азербайджан, состоявшегося в конце прошлой недели. В своей записи Клаар, в частности, заявил, что президент Азербайджана выразил свою приверженность формату, поддерживаемому ЕС.
При этом он отметил, что многие проблемы остаются нерешенными.
"Азербайджану и Армении необходимы сдержанность и сильная политическая воля для снижения напряженности и достижения всеобъемлющего урегулирования", - написал Клаар.
11:07 18/11/2022  |  Комментарий"Никакими внутренними делами СБ ООН, ОБСЕ, а теперь и ЕС десятилетиями не занимались": Марукян провел ликбез для руководства Азербайджана
14:07 17/11/2022  |  Лента новостейАбрамян: истинная цель Азербайджана - добиться легитимации оккупированных территорий Армении
18:16 16/11/2022  |  Лента новостейАзербайджан оккупировал пахотные земли четырех сел в Тавушской области Армении - Пашинян