Այսօր Երևան կժամանի ԵՄ դիտորդների առաջնային խումբը. Կլաար 10/14/2022   10:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Երևան կժամանի ԵՄ դիտորդների առաջնային խումբը: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը:
«Այսօր ԵՄ դիտորդական նախնական խումբը ժամանում է Երևան: ԵՄ անդամ 27 երկրներն արագ են գործել` Հայաստանի խնդրանքին արձագանքելու համար: ԵՄ դիտորդների տեղակայման նպատակն է դիտարկել իրավիճակը և աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջան հարաբերությունների կայունացմանը»-նշել է Կլաարը` գրառման մեջ:
Նկատենք, որ գրառումից հետեւում է, որ դիտորդները ժամանելու են միայն Հայաստան ու քաղաքացիական առաքելությունը, փաստորեն, իրականացնելու են միայն Հայաստանի տարածքից:
15:33 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը ուղևորվում է Հայաստան և Ադրբեջան՝ բանակցելու Փաշինյանի և Ալիևի հետ

В Ереван сегодня прибудет первая группа наблюдателей ЕС – Тойво Клаар 10/14/2022   10:22  |  Лента новостей
В Ереван сегодня прибудет первая группа наблюдателей Евросоюза. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения специального представителя ЕСна Южном Кавказе Тойво Клаара в Twitter.
"Сегодня в Ереван прибывает передовая группа наблюдателей Евросоюза. 27 государств-членов оперативно отреагировали на запрос Армении. Целью развертывания будет мониторинг обстановки и содействие стабилизации отношений между Арменией и Азербайджаном", - написал Клаар.
Отметим, что из записи следует, что наблюдатели прибудут только в Армению, и гражданская миссия фактически будет осуществляться только с территории Армении.