Փաշինյանը որպես վկա հարցաքննվել է. «Ազատություն» 11/18/2022   13:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ազատության» հարցմանն ի պատասխան՝ քննչական մարմնից հայտնում են, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու ենթադրյալ հանցագործության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական վարույթի նախաքննությունը 2022-ի մայիսի 4-ից շարունակվում է Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում։ Վարչությանն պետ Ռաֆայել Վարդանյանի պատասխանի մեջ նշվում է, որ այս վարույթի շրջանակներում էլ հարցաքննվել է վարչապետ Փաշինյանը որպես վկա։
Փաշինյանին հարցաքննելու պահանջ էին ներկայացրել զոհվածների հարազատները, որոնք ամիսներ առաջ՝ ապրիլից տարբեր բողոքի ակցիաներ էին անում կառավարության, գլխավոր դատախազության շենքի առջև։ Նրանք պահանջում էին հարցաքննել և մեղադրյալ ներգրավել վարչապետ Փաշինյանին։
Այդ օրերին զոհվածների հարազատներին դատախազության շենքի առջև հանդիպել էր այդ ժամանակ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, որից հետո, ուսումնասիրելով հարազատների դիմումը, որոշել էր նրանց տուժող ներգրավել և ցուցում էր տվել Քննչական կոմիտեի ղեկավար Արգիշտի Քյարամյանին՝ հարցաքննել վարչապետ Փաշինյանին։
Թե կոնկերտ, երբ է Փաշինյանը հարցաքննվել, Քյարամյանի ղեկավարած կառույցը չի մանրամասնում, չի նշում նաև, թե արդյո՞ք սրան կարող է հետևել զինվորների հարազատների մյուս պահանջի կատարումը՝ Փաշինյանին մեղադրանք ներկայացնել պատերազմական հանցագործության համար։
11:06 18/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լատվիայի վարչապետին
10:35 18/11/2022  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը խաբել է. մաս 137. «Ժողովուրդ»
22:18 17/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆերքին ճակատում ամեն ինչ հարթ չէ և դա անթաքույց է ու դրսեւորվում անգամ կառավարության նիստերում (տեսանյութ)

Пашинян допрошен в качестве свидетеля - Азатутюн 11/18/2022   14:28  |  Лента новостей
В ответ на запрос Радио Азатутюн в следственном органе сообщили, что с 4 мая 2022 года предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту предполагаемого преступления, касающегося злоупотребления группой высокопоставленных должностных лиц Армении служебными полномочиями в период 44-дневной войны, продолжается в Управлении по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления Следственного комитета. В ответе начальника управления Рафаэля Варданяна отмечается, что в рамках этого производства в качестве свидетеля был допрошен премьер-министр Пашинян.
Допросить Пашиняна потребовали родственники погибших военнослужащих, проводившие на протяжении месяцев, начиная с апреля, различные акции протеста перед зданием правительства и Генеральной прокуратуры. Они требовали допросить Пашиняна и привлечь его в качестве обвиняемого.
В те дни с родственниками погибших у здания прокуратуры встретился тогдашний генпрокурор Артур Давтян, после чего, изучив заявление родственников погибших, решил привлечь их в качестве потерпевших и дал поручение руководителю Следственного комитета Аргишти Кярамяну допросить премьер-министра Пашиняна.
Когда конкретно Пашинян был допрошен, возглавляемая Кярамяном структура не уточняет, а также не указывает, может ли за этим последовать выполнение другого требования родственников погибших военнослужащих – предъявление Пашиняну обвинения в военном преступлении.