Փաշինյանը ներկա է գտնվել ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնի բացման արարողությանը 11/17/2022   20:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել ԱՄՆ աջակցությամբ բարեկարգված «Զառ» ուսումնական կենտրոնի բացման արարողությանը: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության ռազմավարության, պլանավորման և քաղաքականության հարցերով տնօրեն գեներալ-մայոր Դանիել Լասիկան, պաշտոնատար այլ անձինք:
«Զառ» ուսումնական կենտրոնը ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի հիմնական ուսումնական ստորաբաժանումն է, որտեղ իրականացվում են խաղաղապահ ուժերի վարժանքները, զորավարժությունները, անձնակազմի պատրաստության և խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստական պլանների համապատասխան պարապմունքները, կազմակերպվում են զինծառայողների վերապատրաստման դասընթացները:
Կենտրոնի գործունեության նպատակն է կատարելագործել խաղաղապահ ուժերի բրիգադի զինծառայողների, ՀՀ ԶՈՒ համազորային ստորաբաժանումների և գործընկեր պետությունների զինված ուժերի ներկայացուցիչների մարտական պատրաստության մակարդակը, ինչն էլ իր հերթին թույլ կտա հեռանկարում ամրապնդել գործակցությունը միջազգային խաղաղապահ ուսումնական կենտրոնների հետ, անդամակցել միջազգային խաղաղապահ կրթական հաստատություններին, նախապատրաստել միջազգային չափանիշներին համապատասխան հրահանգիչներ, պլանավորել և իրականացնել առավել լայնածավալ զորավարժություններ:
«Զառ» ուսումնական կենտրոնի վերակառուցման աշխատանքներն իրականացվել են մի քանի փուլով: Այսուհետ հայ խաղաղապահները հնարավորություն կունենան իրենց վարժանքները և առաքելությունների նախապատրաստությունն իրականացնել առավել բարելավված և ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող պայմաններում:
Վարչապետը շրջել է վերակառուցված ուսումնական մասնաշենքերով, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին, նյութատեխնիկական բազային, զինծառայողների ուսումնական գործընթացի կազմակերպման և մարտավարամասնագիտական պատրաստության միջոցառումների անցկացման համար ստեղծված պայմաններին, ինչպես նաև հետևել նոր մարտավարական արգելագոտու հաղթահարման ցուցադրական պարապմունքին:
10:08 17/11/2022  |  ՄամուլՀավատարմության «մեսիջներ»` Պուտինին. ինչ հորդոր են ստացել ՔՊ-ականները․ «Ժողովուրդ»
10:04 17/11/2022  |  ՄամուլՓաշինյանը որոշել է «կոնտրոլի» տակ պահել շատերին. Կգաղտնալսի՞ որոշ թիմակիցների. «Հրապարակ»

В Армении открылся учебный центр миротворческой бригады Минобороны, модернизированный при поддержке США 11/18/2022   00:12  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия модернизированного при поддержке США учебного центра “Зар”. В мероприятии также приняли участие министр обороны Сурен Папикян, директор Европейского командования США по вопросам стратегии, планирования и политики генерал-майор Дэниел Ласика и другие должностные лица. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства.
Учебный центр “Зар” является основным учебным подразделением миротворческой бригады министерства обороны Республики Армения, где проводятся тренировки миротворческих сил, военные учения, соответствующие апробации планов подготовки личного состава и миротворческих миссий, а также организуются курсы переподготовки военнослужащих.
Целью деятельности центра является повышение уровня боеготовности военнослужащих бригады миротворческих сил, общевойсковых подразделений ВС Армении и представителей вооруженных сил стран-партнеров, что в свою очередь позволит в перспективе укреплять сотрудничество с международными миротворческими учебными центрами, присоединяться к международным миротворческим учебным заведениям, в соответствии с международными стандартами готовить инструкторов, планировать и проводить более масштабные военные учения.
Работы по модернизации образовательного центра “Зар” проводились в несколько этапов. Отныне у армянских миротворцев будет возможность проводить свои учения и готовиться к миссиям в более улучшенных условиях, отвечающих современным стандартам.
Премьер-министр прошелся по учебным корпусам, ознакомился с выполненными работами, материально-технической базой, созданными для организации учебного процесса военнослужащих и проведения мероприятий тактической подготовки условиями, а также наблюдал за показательными занятиями по преодолению новой тактической запретной зоны.