ՊՆ «Կամազ»-ի կողաշրջման հետևանքով զինծառայողի մահվան և մի քանի զինծառայողների մարմնական վնասվածքներ ստանալու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ 11/17/2022 15:10 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 538-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական և վարութային այլ գործողություններ՝ մեքենան վարելու կանոնները խախտելու արդյունքում մեկ զինծառայողի մահվան և մի քանի զինծառայողների մարմնական վնասվածքներ պատճառելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
Նախնական տվյալներով, 2022 թվականի նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայողը իր կողմից վարած «Կամազ» մակնիշի ավտոմեքենայով, անձնակազմին զորամասից կրակային դիրք տեղափոխելու ճանապարհին, խախտել է տրանսպորտային մեքենա վարելու կանոնը, որի արդյունքում մեքենան կողաշրջվել է, ինչի հետևանքով զինծառայողներից մեկը ստացած մարմնական վնասվածքներից մահացել է, իսկ մյուսները ստացել են տարբեր մարմնական վնասվածքներ և տեղափոխվել են կայազորային զինվորական հոսպիտալ:

СК Армении возбудил уголовное дело по факту смертельного ДТП с участием армейского грузовика 11/17/2022   16:02  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении возбудил  уголовное дело по факту ДТП с участием военного грузовика. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
Дело возбуждено по части 3 статьи 538 УК РА, в рамках которого предпринимаются неотложные следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств  инцидента. Предварительное следствие продолжается.
По предварительным данным, 16 ноября текущего года грузовик марки "Камаз" МО РА, за рулем которого находился солдат-срочник, должен был отвезти военнослужащих из воинской части на огневую позицию. Однако  по дороге водитель нарушил правила управления, в результате чего машина перевернулась, один из солдат погиб, еще несколько получили различные травмы и были доставлены в военный госпиталь.