Ուրուգվայի Սենատորների պալատը հայտարարությամբ դատապարտել է ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածք Ադրբեջանի ներխուժումը 10/18/2022   23:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Սենատորների պալատը հայտարարությամբ դատապարտել է Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածք Ադրբեջանի ներխուժումը: Այս մասին ասվում է Ուրուգվայի Սենատորների պալատը հայտարարության մեջ։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բախումների սրացումը և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքի ռմբակոծումները՝
Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Սենատորների պալատը հայտարարում է.
Դատապարտում ենք Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ներխուժման առնչությամբ,
Համերաշխ ենք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի հարձակման զոհ հանդիսացող հայ ժողովրդի հետ,
Մտահոգված ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ճնշման և ռազմական բախումների կապակցությամբ,
Հայ ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանի զինվորականների կողմից իրականացրած պատերազմական հանցագործությունների մասին բազմաթիվ արձանագրությունների առկայության պայմաններում պահանջում է ամբողջական և անաչառ հետաքննություն, ինչպես բարձրաձայնվել է ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Եվրոպական Միության, Ռուսաստանի, Միացյալ Թագավորության կողմից, ի թիվս այլոց,
Մերժում է սպառնալիքի և ուժի կիրառումը՝ որպես տարաձայնությունների լուծման միջոց,
Հույս է հայտնում, որ երկու երկրների միջև երրորդ երկրների միջնորդների ներգրավմամբ մեկնարկած դիվանագիտական բանակցությունները թույլ կտան համաձայնության հասնել՝ հիմնված միջազգային իրավունքի կիրարկման վրա և կապահովեն երկու երկրների միջև տևական խաղաղություն՝ հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը,
Հորդորում է Հայաստանին և Ադրբեջանին պահպանել լիարժեք հրադադար՝ հիմնված 2020թ. Եռակողմ հայտարարության վրա և վերականգնել երկխոսության ուղին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ և այլ համաձայնեցված ուղիներով, միջազգային հանրության աջակցությամբ և երաշխավորմամբ՝ ՄԱԿ-ի սկզբունքների համաձայն, ինչպես արտահայտվել է մեր արտաքին հարաբերությունների նախարարության կողմից ս.թ. 14/9/22-ի հաղորդագրությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Палата сенаторов Уругвая осудила вторжение Азербайджана на международно признанную территорию Армении 10/19/2022 10:00 | Лента новостей
Палата сенаторов Уругвая осудила вторжение Азербайджана на международно признанную территорию Республики Армения. Об этом говорится в заявлении Палаты депутатов Уругвая, которое приводим ниже:
В заявлении, в частности, говорится, что Палата сенаторов Уругвая осуждает вторжение Азербайджана на международно признанную территорию Армении и выражает солидарность с народом Армении, ставшим жертвой нападения на суверенную территорию РА.
Депутаты выражают свою обеспокоенность в связи с давлением и военными столкновениями на границе Армении и Азербайджана,
В заявлении отмечается, что в условиях наличия многочисленных записей о военных преступлениях, совершенных азербайджанскими военными против армянских военнопленных, требуется полное и беспристрастное расследование, и об этом говорили США, Франция, Европейский союз, Россия, Великобритания и другие.
Сенаторы Уругвая выступили против применения силы и угрозы силой в качестве способа разрешения споров. Они выразил надежду на то, что начатые между двумя странами с привлечением посредников из третьих стран, переговоры позволят достичь соглашения, основанного на международном праве и обеспечивающего долгосрочный мир с учетом территориальной целостности и суверенитета Армении.
Палата сенаторов также призывает Армению и Азербайджан соблюдать режим прекращения огня, основанный на трехстороннем заявлении от 2020 года, и восстановить диалог при посредничестве Минской группы ОБСЕ и через другие согласованные каналы, при поддержке и гарантиях международного сообщества, в соответствии с принципами ООН, что также выражено в заявлении МИД страны МИД от 14.09.2022 г.