Բրյուսելում այսօր որոշում կկայացվի Հայաստան ուղարկվելիք քաղաքացիական առաքելության վերաբերյալ 10/11/2022   11:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ակնկալվում է, որ այսօր Եվրամիության անդամ երկրների դեսպանները Բրյուսելում կքննարկեն ու որոշում կկայացնեն Հայաստան ուղարկվելիք քաղաքացիական առաքելության վերաբերյալ, որը պետք է տեղակայվի Ադրբեջանի հետ սահմանին՝ վստահությունն ամրապնդելու և դելիմիտացիային նպաստելու համար։ Այդ մասին հոկտեմբերի 10-ին, Եվրախորհրդարանի պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովում հայտարարեց Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը. գրում է «Ազատությունը»:
«Առաքելություն ուղարկելու մասին որոշումը դեռ պետք է ընդունվի անդամ երկրների կողմից Քաղաքական ու անվտանգության հանձնաժողովում։ Միության անդամ երկրների, ինչպես նաև Եվրախորհրդարանի լիակատար աջակցությունը ծայրաստիճան կարևոր են Եվրամիության խաղաղասիրական ջանքերն իրագործելու համար», - ասաց նա։
Հայաստան քաղաքացիական առաքելություն ուղարկելու մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել անցած շաբաթ Պրահայում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի ու Եվրոպական խորհրդի ղեկավարների՝ ժամեր շարունակված բանակցությունների արդյունքում։ Ըստ քառակողմ հայտարարության, Հայաստանը համաձայնել է Եվրամիության քաղաքացիական առաքելություն տեղակայել Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով: Բաքուն, որ մինչ այդ մերժել էր տեղում եվրոպական զինված ուժեր տեղակայելու առաջարկը, անզեն առաքելության դեպքում խոստացել էր համագործակցել «այնքանով, որքանով որ առնչություն կունենա»: Հաղորդվել է, որ անզեն առաքելությունը պետք է աշխատանքները սկսի առաջիկա շաբաթներին՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով՝ կողմերի միջև վստահության և զեկույցներով սահմանային հանձնաժողովներին աջակցելու համար:
Թե որ երկրներից են լինելու քաղաքացիական դիտորդները, հստակ չէ։ «Այս պահին տվյալներով, ամենայն հավանականությամբ, առաքելությունը բաղկացած կլինի 40 հոգուց», - «Ազատությանը» հայտնել են Բրյուսելի դիվանագիտական աղբյուրները՝ առանց հավելյալ մանրամասների։
Դիվանագետները չեն բացառում, որ եվրոպացի դիտորդները կարող են Հայաստան գալ Վրաստանից, որտեղ Միությունը դեռ 2008-ից՝ ռուս - վրացական օգոստոսյան կարճատև պատերազմից հետո է քաղաքացիական առաքելություն տեղակայել։
21:39 12/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲրյուսելն ուշադիր հետևում է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում տիրող իրավիճակին. Պետեր Ստանո
20:57 30/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲրյուսելում որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվի․ մենք հնարավորություն ունենք ժամանակ շահելու․ քաղաքագետ
12:53 27/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունից չեն մեկնաբանում. Բրյուսելում կհամաձայնեցվի Խաղաղության պայմանագրի մշակման աշխատանքի խմբի կազմը

В Брюсселе сегодня примут решение по вопросу об отправке гражданской миссии в Армению 10/11/2022   12:23  |  Лента новостей
В Брюсселе сегодня послы стран-членов Евросоюза, как ожидается, обсудят и примут решение относительно направления в Армению гражданской миссии, которая должна разместиться на границе с Азербайджаном в целях укрепления доверия и содействия процессу делимитации. Об этом вчера в Комитете по вопросам безопасности и обороны Европарламента заявил спецпредставитель Евросоюза на Южном Кавказе Тойво Клаар., передает радиостанция «Азатутюн».
«Решение об отправке миссии должно быть принято странами-членами Комитета по политике и безопасности. Полное содействие государств-членов Союза, а также Европарламента крайне важно для реализации миролюбивых усилий Евросоюза», - подчеркнул Клаар.
Договоренность об отправке гражданской миссии в Армению была достигнута по итогам переговоров с участием глав Армении, Азербайджана, Франции и Европейского совета, прошедших на прошлой неделе в Праге.  Согласно совместному заявлению по итогам четырехсторонней встречи, Армения согласилась разместить гражданскую миссию ЕС вдоль границы с Азербайджаном. Баку, который ранее отвергал предложение о размещении европейских вооруженных сил на месте,  в случае с гражданской миссией пообещал сотрудничать "в той мере, в какой это будет его касаться". Сообщалось, что миссия начнет свою работу в октябре, сроком максимум на два месяца. Цель миссии будет заключаться в укреплении доверия и помощи пограничным комиссиям посредством своих докладов.
Из каких стран будут гражданские наблюдатели, пока не ясно. "По имеющейся на данный момент информации, по всей вероятности, миссия будет состоять из 40 человек", - сообщили радио "Азатутюн" дипломатические источники в Брюсселе, воздержавшись от разглашения иных подробностей.
Дипломаты не исключают, что европейские наблюдатели могут прибыть из Грузии, где Союз разместил гражданскую миссию еще с 2008 года, после короткой августовской российско-грузинской войны,