Տիգրան Ավինյանը վարչական ռեսուրս է օգտագործում, իսկ ՔՊ-ն չարաշահում վարչական ռեսուրսը՝ կուսակցական Վահագն Հովակիմյանին նշանակելով ԿԸՀ նախագահ ․ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի ծրագրերի ղեկավար 10/10/2022   17:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեւանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը վարչական ռեսուրս է օգտագործում։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը՝ անդրադառնալով Երեւանի փոխքաղաքապետ կարգված նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի ակտիվությանը։
Երևանի ավագանու հաջորդ ընտրություները կկայանան 2023 թվականի աշնանը, միչդեռ մայրաքաղաքի տարբեր համայքներով Ավինյանը արդեն իսկ շրջագայություններ է իրականացնում, որոնց ընթացքում նա հանդիպումներ է ունենում բնակիչների հետ, այցելում մանկապարտեզներ, խոստումներ է տալիս եւ փաստացիորեն, օգտագործելով փոխքաղաքապետի պաշտոնը, արդեն այսօրվանից քարոզարշավ է իրականացնում։ Նկատենք, որ հենց ինքն է հայտարարել, որ ինքը ՔՊ-ի՝ Երեւանի քաղաքապետի թեկնածուն է, ինչից որոշ ժամանակ անց նշանակվեց փոխքաղաքապետ ու հիմա շատ ավելի ակտիվ Երեւանի քաղաքապետարանը լուսաբանում է նրա գործունեությունը, քան՝ Երեւանի գործող քաղաքապետինը։
«Տվյալ դեպքում, ես դա անվանում եմ վարչական ռեսուրսի օգտագործում։ Վարչական ռեսուրսի օգտագործումը աշխարհի բոլոր երկրներում է ընդունված եւ դա իշխող քաղաքական ուժի չգրված առավելությունն է՝ այդ թվում, ամենաժողովրդավար երկրներում։ Դա լավ բան է, թե վատ բան, մենք կարող ենք հասկանալ, եթե այլ ուժեր դա արած չլինեին կամ չանեին»,-ասաց Հոկտանյանը՝ հավելելով, թե պետք է դիտարկել, թե այդ ակտիվության հատկապես որ ասպեկտը կարող է ազդել ընտրությունների վրա։
Նրա փոխանցմամբ՝ Հայաստանում վարչական ռեսուրսի չարաշահումը հասկացվում է նեղ իմաստով, երբ այն իրականացվում է նախընտրական քարոզչության ժամանակ։ ֆորմալ առումով Ընտրական օրենսգրքով վարչական ռեսուրսի չարաշահման հետ գործ ունենք, երբ ԿԸՀ-ն հայտարարում է ընտրությունների մասին, ներկայացվում է համապատասխան ժամանակացույցը, իսկ տվյալ դեպքում, զուտ օրենսդրության տեսանկյունից գործ չունենք վարչական ռեսուրսի չարաշահման հետ։ Ըստ Հոկտանյանի, տվյալ դեպքում, ունենք վարչական ռեսուրսի օգտագործում, ինչը, նոր երեւույթ չէ։
Վարուժան Հոկտանյանը օրենսդրական ռեսուրսի չարաշահում է համարում իշխող ուժի կողմից արդեն նախկին քայլական պատգամավոր, Նիկոլ Փաշինյանի ընտանեկան թերթի նախկին լրագրող Վահագն Հովակիմյանի՝ ԿԸՀ նախագահ նշանակվելը, ինչի վերաբերյալ ՀԿ-ների հայտարարությանը միացել էր նաեւ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնը։
«Վարչական ռեսուրսի չարաշահումը ունի մի քանի տեսակ՝ ուժային ռեսուրսի չարաշահում, ընտրական օրենսդրական ռեսուրսի չարաշահում, ընթացակարգային չարաշահում, թե ինչպես են կիրարկվում օրենսդրական ու ենթաօրենսդրական որոշումները։ Վարչական ռեսուրսի չարաշահման տեսանկյունից շատ ավելի լուրջ հետեւանքներ ունի հենց Վահագն Հովակիմյանի նշանակումը ԿԸՀ նախագահ, իսկ այն, ինչ Ավինյանն է հիմա անում, ես կորակեի որպես վարչական ռեսուրսի օգտագործում, որն ընդունված պրակտիկա է։ Չարաշահում կլիներ, եթե նա արդեն այսօրվանից Երեւանում դպրոցների, պոլիկլինիկաների տնօրենների միջոցով եւ այլ ճանապարհներով, ընդ որում,ճնշումների միջոցով մոբիլիզացներ իր կողմնակիցներին»,-բացատրեց Հոկտանյանը՝ հավելելով, եթե նման փաստեր լինեն, նոր կարող ենք խոսել Ավինյանի կողմից վարչական ռեսուրսի չարաշահման մասին։
«Հիմա նա փոխքաղաքապետ է եւ, որպես փոխքաղաքապետ, իրավունք ունի գնալ եւ հանդիպել բնակիչների հետ։ Դա, իհարկե, էթիկական տեսանկյունից, այնքան էլ ողջունելի չէ, բայց աշխարհում ընդունված ձեւ է, իսկ Վահագն Հովկանիմյանի նշանակումը վարչական ռեսուրսի չարաշահում է,որովհետեւ ԿԸՀ նախագահ դարձավ մի մարդ, որը մինչեւ վերջի րոպեն կուսակցական էր։ Վատը նրանում է, որ ամբողջ վատ տրադիցիաները, որոնք կային նախկինում, հիմա շարունակվում են եւ որեւէ բան չի փոխվել, որովհետեւ, այն, ինչ տեղի ունեցավ 2018-ի ապրիլ, մայիսին, ենթադրվում էր, որ ամբողջութայմբ պետք է այդ պրակտիկաները վերցներ, բայց չի վերացվում»,-եզրափակեց Հոկտանյանը։
18:10 09/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀամոզված եմ, որ ամեն հաջորդող հոբելյանին Երեւանն էլ ավելի է գեղեցկանալու եւ զարգանալու. Տիգրան Ավինյան
15:58 08/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱջափնյակում Տիգրան Ավինյանի հանդիպումը՝ քաղաքացիների հետ
12:47 08/10/2022  |  ՄամուլՔՊ-ում ակտիվ եռուզեռ է. հայտնի է Ավինյանի նախընտրական շտաբի պետի հավանական թեկնածուն․«Ժողովուրդ»
21:02 04/10/2022  |  ՎերլուծություններԱվինյանը մեկ տարի շուտ սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսի կիրառմամբ
13:50 04/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն աշխատանքային շրջայցերն սկսում է վթարային շենքերից
10:17 03/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյսօրվանից սկսած մինչև շաբաթվա վերջ այցելելու եմ Աջափնյակ վարչական շրջան. Տիգրան Ավինյան
13:49 23/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱպաստարանների կահավորումը հիմա ավելի կարևոր է, քան մարդկանց պոտենցիալ խուճապը.Ավինյան
13:39 23/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵռաբլուրում տեղի ունեցածին լավ չեմ վերաբերվում, դատապարտելի է.Տիգրան Ավինյան
12:57 23/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքի հաշվին ընկերներին, ծանոթներին ու բարեկամներին պետք չէ լավություններ անել.Տիգրան Ավինյան

Авинян использует админресурс, а ГД им злоупотребил при назначении однопартийца Овакимяна главой ЦИК - Варужан Октанян 10/11/2022   09:46  |  Лента новостей
Вице-мэр Еревана Тигран Авинян использует административный ресурс. Такое мнение в беседе с “ФактИнфо” выразил руководитель армянского офиса антикоррупционного центра “Трансперенси интернейшнл” Варужан Октанян, комментируя активность бывшего вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, недавно назначенного заместителем градоначальника Еревана.
Следующие выборы мэра Еревана пройдут осенью 2023 года. Между тем Авинян уже совершает обходы по различным районам столицы, в ходе которых встречается с жильцами, посещает детские сады, дает обещания и фактически уже с сегодняшнего дня проводит агиткампанию, используя пост вице-мэра.  Отметим, что он сам заявил, что является кандидатом в мэры Еревана от правящей силы "Гражданский договор". Спустя некоторое время после этого заявления он был назначен вице-мэром, и теперь мэрия Еревана гораздо активнее освещает его деятельность, нежели работу действующего градоначальника столицы.
“Этот случай я называю использованием административного ресурса. Использование админресурса – это практика, принятая во всех странах мира, в том числе и в самых демократических, и неписаное преимущество правящей политсилы. Хорошо это или плохо, мы могли бы понять, если бы другие силы к этому не прибегали”, - сказал Октанян, указав на неообходимость рассмотрения возможности влияния конкретного аспекта этой активности на выборы.
По его словам, злоупотребление административным ресурсом в Армении понимают в узком смысле, в свете его реализации в период  предвыборной агитации. Формально же, по Избирательному кодексу, мы имеем дело со злоупотреблением административным ресурсом, когда ЦИК объявляет о выборах, представляет соответствующий график. В данном же случае с сугубо законодательной точки зрения мы имеем дело не со злоупотреблением административным ресурсом. По мнению Октаняна, речь в данном случае идет об использовании админресурса, и это не новое явление.
Варужан Октанян считает злоупотреблением законодательным ресурсом назначение экс-депутата от правящей силы, бывшего журналиста, корреспондента семейной газеты Никола Пашиняна Ваагна Овакимяна председателем ЦИК. К заявлению общественных организаций по этому поводу присоединился также Антикоррупционный центр “Трансперенси интернейшнл”.
“Есть несколько видов злоупотребления административным ресурсом: злоупотребление силовым ресурсом, злоупотребление избирательным законодательным ресурсом, процедурное злоупотребление при применении законодательных и подзаконных актов. Более серьезными последствиями с точки зрения злоупотребления административным ресурсом чревато именно назначение Ваагна Овакимяна на пост председателя ЦИК. А то, что сейчас делает Авинян, я бы квалифицировал как использование административного ресурса, которое является принятой практикой. Это было бы злоупотреблением, если бы он с сегодняшнего дня через директоров школ и поликлиник Еревана и иными способами, к тому же путем давления, стал был мобилизовывать своих сторонников”, - пояснил Октанян. Только при появлении подобных фактов можно говорить о злоупотреблении Авиняном административным ресурсом, добавил он.
“Сейчас он занимает должность вице-мэра, и как заместитель градоначальника вправе встречаться с жителями Еревана. Конечно, с этической точки зрения это не очень приветствуется, но это принятая в мире практика. А назначение Ваагна Овакимяна является злоупотреблением административным ресурсом, потому что главой ЦИК стал человек, который до последней минуты состоял в рядах партии. Плохо то, что все негативные традиции, которые имели место в прошлом, продолжаются. Ничего не изменилось, поскольку  произошедшее в апреле-мае 2018 года подразумевало полное устранение подобного рода практик, однако этого не происходит”, - резюмировал Октанян.
14:39 07/10/2022  |  Лента новостейПравящая фракция Армении в одиночестве выбирает главу и членов ЦИК
17:51 03/10/2022  |  Лента новостейПравящая фракция выдвинула кандидатуру Ваагна Овакимяна на пост главы ЦИК Армении