Ադրբեջանական «Յաշմա» և «Կոմանդո» ջոկատներն աչքի են ընկել աննախադեպ դաժանություններով սեպտեմբերի 13-15 ՀՀ-ի նկատմամբ իրականացրած հարձակումների ժամանակ․ Թաթոյանը՝ «Fox News»-ի հետ զրույցում 10/05/2022   11:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական «Յաշմա» և «Կոմանդո» ջոկատներն աչքի են ընկել աննախադեպ դաժանություններով սեպտեմբերի 13-15 Հայաստանի նկատմամբ իրականացրած հարձակումների ժամանակ․ գերիների գնդակահարություններ, սպանված զինծառայողների մարմինների մասնատումներ, անմարդկային վերաբերմունք սպանված կին զինծառայողների մարմինների նկատմամբ և այլն։ Այս մասին ասել է Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանն ամերիկյան Fox News-ի հետ զրույցում՝ ևս մեկ անգամ նշելով, որ Հայաստանը պետք է դիմի Միջազգային քրեական դատարան պատերազմական հանցագործությունների համար
«Ադրբեջանի Նախագահին, հատուկ ծառայությունների ու բանակի ղեկավարներին [առաջնահերթ] միջազգային քրեական պատասխանատվության ու պատժի ենթարկելու համար:
Նրա խոսքով՝ միջազգային քրեական հետապնդումը կունենա շարունակվող ցեղասպան քաղաքականության համար կանխարգելող նշանակություն»,-հայտնում են «Թաթոյան» հիմնադրամից։

Азербайджанские отряды "Яшма" и "Командо" отличились беспрецедентными зверствами - Татоян в интервью Fox News 10/05/2022   11:34  |  Лента новостей
Азербайджанские отряды "Яшма" и "Командо" в ходе предпринятой 13-15 агрессии против Армении отличились беспрецедентными зверствами: расстрел пленных, расчленение тел убитых военнослужащих, бесчеловечное обращение с телами убитой женщин-военнослужащих. Об этом заявил директор фонда Центра права и справедливости "Татоян", бывший омбудсмен Армении Арман Татоян в интервью американскому телеканалу Fox News.
Он еще раз подчеркнул, что Армения должна обратиться в Международный уголовный суд по вопросу военных преступлений для привлечения президента Азербайджана, глав спецслужб и армии к уголовной ответственности и их наказания.
По его словам,  международное уголовное преследование станет  превентивной мерой против продолжающейся геноцидальной политики, сообщает фонд "Татоян".