Ադրբեջանական ԶՈՒ-ն ՀՀ տարածքից կրակել է մեր զինվորների ուղղությամբ 09/29/2022 11:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հարավարևելյան հատվածում Ադրբեջանի ԶՈՒ-երը հերթական սադրանքն են իրականացրել և ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող մեր ստորաբաժանման ուղղությամբ հարվածներ են հասցրել։ Այս մասին Կառավարության այսօրվա նիստին հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ընդ որում՝ պետք է արձանագրեմ, որ ինժեներական աշխատանքներն իրականացվելիս են եղել Հայաստանի տարածքում, և ադրբեջանական ստորաբաժանումները, որոնք հարված են հասցրել, նույնպես գտնվել են ՀՀ տարածքում:
Սա ադրբեջանական ագրեսայի շարունակությունն է, ՀՀ տարածքը, օկուպացված է և մեր դիրքորոշումը միանշանակ է և աներկբա, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն ՀՀ տարածքից»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը նման սադրանքներով փորձում է այնպես անել, որ ՀՀ-ն հնարավորություն չունենա իրականացնել Զինված ուժերի բարեփոխումները:

ВС Азербайджана атаковали армянские подразделения, проводившие инженерные работы – Пашинян о вчерашней провокации Баку 09/29/2022   11:32  |  Лента новостей
ВС Азербайджана вчера прибегли к очередной провокации на восточном участке армяно-азербайджанской границы и атаковали подразделения ВС РА, проводившие инженерные работы. Об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
“Следует констатировать, что инженерные работы велись на территории Армении, и азербайджанские подразделения, которые нанесли удары, также находились на территории Армении”, - сказал Пашинян.
Пашинян отметил, что это продолжение азербайджанское агрессии, территория РА оккупирована, и позиция Еревана однозначна и непоколебима: азербайджанские ВС должны покинуть территорию Армении.
По словам премьера, Азербайджан подобного рода провокациями пытается сделать так, что Армения не имела возможности проводить реформу Вооруженных сил.