Արարատ Միրզոյանը Յոշիմասա Հայաշիին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները 09/21/2022   12:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շրի Լանկայի ԱԳ նախարար Ալի Սաբրիի հետ։ Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Բարձր գնահատելով երկու երկրների միջև հաստատված համագործակցությունը՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ճապոնիան կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար:
Ընդգծվել է երկկողմ հայ-ճապոնական առևտրատնտեսական կապերի ոլորտում առկա մեծ ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու, ինչպես նաև ներդրումների խթանման նշանակությունը: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Ճապոնիայի շարունակական աջակցությունը` ուղղված տարբեր բնագավառներում Հայաստանի կարողությունների զարգացմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել բազմակողմ հարթակներում համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը Յոշիմասա Հայաշիին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները և ընդգծել դրա հետևանքների վերացման նպատակով Ադրբեջանի վրա միջազգային հանրության շարունակական ճնշման կարևորությունը:
Նա դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից վարվող ագրեսիվ ու առավելապաշտական քաղաքականությունը, որը խաթարում է տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Мирзоян – японскому коллеге: агрессивная политика Азербайджана подрывает усилия по установлению мира в регионе 09/21/2022   12:18  |  Лента новостей
20 сентября в рамках 77-й сессии ГА ООН министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел встречу с министром иностранных дел Японии Ёсимаса Хаяси. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Высоко оценив сотрудничество между двумя странами, Арарат Мирзоян отметил, что Япония является важным партнером для Армении. Была подчеркнута важность еще более эффективного использования имеющегося большого потенциала в сфере двусторонних армяно-японских торгово-экономических связей, а также поощрения инвестиций. Министр Мирзоян отметил важность последовательной поддержки Японии, направленной на развитие возможностей Армении в различных областях.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам укрепления сотрудничества на многосторонних площадках.
В ходе встречи Арарат Мирзоян представил Ёсимаса Хаяси подробности агрессии, развязанной Азербайджаном 13 сентября в отношении суверенной территории РА, и с целью устранения ее последствий подчеркнул важность постоянного давления со стороны международного сообщества на Азербайджан. Он осудил проводимую Азербайджаном агрессивную и максималистскую политику, которая подрывает усилия по установлению стабильности и мира в регионе.
Министр Мирзоян представил собеседнику также позицию армянской стороны относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, и нагорно-карабахского конфликта.