«Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու արհեստական օրակարգերով լեցուն ԱԺ եւ նրա հանձնաժողովների նիստերին. հայտարարություն 09/09/2022   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանական մեկամյա գործունեության փորձը ցույց է տվել, որ գործադիր իշխանությունը և իր կցորդ խորհրդարանական մեծամասնությունը, խախտելով Սահմանադրությունն ու օրենքները՝ տապալում են Ազգային ժողովի բնականոն աշխատանքը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Հայաստան» Խմբակցությունը՝ նշելով, որ չեն մասնակցելու ԱԺ եւ նրա հանձնաժողովների նիստերին։
«Անվտանգության լրջագույն սպառնալիքներն անտեսելով՝ գործող իշխանությունները Ազգային ժողովին պարտադրում են Հայաստանին և Արցախին պատուհասած անմիջական վտանգներին անհաղորդ օրակարգեր:
Ավելին՝  ՔՊ-ի կողմից ԱԺ կանոնակարգի կոպտագույն խախտումները, նիստերի վարման միջազգային ստանդարտների անտեսումը, և մեծամասնության լիազորությունների ակնհայտ չարաշահումները ապալեգիտիմացնում են խորհրդարանի՝ որպես առաջնային մանդատ ունեցող ներկայացուցչական մարմնի գործունեությունը:
Այս պայմաններում՝ ապօրինություններով գործող խորհրդարանական մեծամասնության դեմ պայքարում շարունակելու ենք կիրառել միջազգային պրակտիկայում ընդունված քաղաքական բոյկոտի գործիքը, այն է՝ չենք մասնակցելու ոչ առաջնային, հաճախ էլ արհեստական օրակարգերով լեցուն ԱԺ եւ նրա հանձնաժողովների նիստերին։
Ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, խորհրդարանական նիստերին մեր մասնակցությունը պայմանավորված է հանրային աջակցություն ստացած օրակարգերի առաջմղմամբ, այն է՝
–Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությունը,
–օրվա իշխանությունների պաշտոնանկությունը
-երկրի հզորացման ազգային-պետական ուղեգծի հաստատումը։
Ի հավելումն նշվածի ժողովրդի կողմից ստացած մանդատը խմբակցությունն օգտագործելու է՝  հանրային իրական հետաքրքրություն ու հնչեղություն ունեցող թեմաներով լսումների կազմակերպման, գործող իշխանությունների ապազգային, հակապետական նախաձեռնությունները, նրանց կողմից երկրի սոցիալ–տնտեսական խնդիրները լուծելու անկարողությունը, կոռուպցիոն երևույթները, դատաիրավական համակարգի ամենաթողությունը, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության խախտումները բացահայտելու և դրանց դեմ պայքարի ուղղությամբ:
Խմբակցությունն իր ներկայացուցիչների միջոցով շարունակելու է ակտիվ շփումներն ու աշխատանքները արտերկրի մեր գործընկերների ու Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ, ինչպես նաև դրանց օգտակարությունը և արդյունավետությունը գնահատելով՝ մասնակցելու է միջազգային հանդիպումներին մեր երկրի շահերը պաշտպանելու, հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված հանցագործությունները բարձրաձայնելու և դատապարտելու համար։ Ըստ անհրաժեշտության կիրառվելու են նաև պետական ու հանրային օրակարգերը սպասարկող խորհրդարանական այլ գործիքները:
Միևնույն ժամանակ շարունակելու ենք ակտիվ գործունեություն իրականացնել ԱԺ-ից դուրս՝ մեր երկրին սպառնացող վտանգների մասին հանրային լայն շրջանակներին իրազեկելու, քաղաքական գործընթացներում ուղղակի մասնակցություն ապահովելու, «Դիմադրության» շարժմանը նոր թափ հաղորդելու, ներքին ու արտաքին անվտանգային քաղաքական խնդիրները լուծելու նպատակով։
Մենք համոզված ենք, որ իշխանափոխությունն այն անհրաժեշտ նվազագույն պայմանն է, որի դեպքում է միայն հնարավոր լուծել մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրները, հաղթահարել մարտահրավերները, փակել պարտության էջը, դուրս գալ այս նվաստացած վիճակից: Հայաստանը չի կարող աշխարհին ներկայանալ պարտության ու խայտառակության խորհրդանիշ հանդիսացող դեմքով:
Բացառապես Հայաստանի շահերը ներկայացնող նոր բանակցողը միայն կարող է իրական ու արժանապատիվ խաղաղություն ապահովել և տանել մեր երկիրը զարգացման ճանապարհով»,-ասված է հայտարարության մեջ:

Фракция “Армения” не будет участвовать в заседаниях парламента и его комиссий - заявление 09/09/2022   17:05  |  Лента новостей
Оппозиционная парламентская фракция “Армения” не будет участвовать в заседаниях Национального Собрания и его комиссий. Об этом говорится в заявлении фракции “Армения”.
“Опыт годичной парламентской деятельности показал, что исполнительная власть и ее придаток - парламентское большинство, нарушая Конституцию и законы, парализуют нормальную работу НС.
Игнорируя серьезнейшие угрозы безопасности, действующие власти навязывают Национальному Собранию повестку дня, не связанную с непосредственными угрозами, нависшими над Арменией и Арцахом. Более того, грубейшие нарушения “Гражданским договором" регламента НС, пренебрежение международными стандартами ведения заседаний и очевидные злоупотребления полномочиями большинства приводят к делегитимизации деятельности парламента как представительного органа, имеющего первичный мандат.
В сложившихся условиях мы в борьбе с прибегающим к беззакониям парламентским большинством продолжим применять принятый в международной практике инструмент политического бойкота, а именно: не будем участвовать в заседаниях НС и его комиссий, изобилующих не первоочередной, а зачастую - искусственной повесткой дня.
Как мы неоднократно заявляли, наше участие в парламентских заседаниях обусловлено продвижением повесток, получивших общественную поддержку, а именно:
– безопасность Армении и Арцаха;
– отставка действующих властей;
– утверждение национально-государственного курса на усиление страны.
В дополнение к упомянутому, полученный от народа мандат фракция будет использовать для организации слушаний по представляющим реальный общественный интерес темам, разоблачения антинациональных, антигосударственных инициатив властей, их неспособности решать социально-экономические проблемы страны, коррупционных явлений, вседозволенности в судебно-правовой системе, нарушений прав человека и норм демократии, а также для борьбы против вышеперечисленного.
Фракция через своих представителей продолжит активные контакты и работу с нашими зарубежными коллегами и аккредитованными в Армении дипломатическими представительствами, а также с учетом их полезности и эффективности, примет участие в международных встречах для защиты интересов нашей страны, озвучивания и осуждения преступлений, совершенных в отношении армянского народа. По мере необходимости будут применяться и другие парламентские инструменты, обслуживающие государственную и общественную повестки дня.
В то же время мы продолжим осуществлять активную деятельность за пределами НС,  с целью информирования широких общественных кругов об угрозах, стоящей перед нашей страной, обеспечения прямого участия в политических процессах, придания нового импульса движению “Сопротивление”, решения политических проблем внутренней и внешней безопасности.
Мы убеждены, что смена власти является необходимым минимальным условием, и только при его наличии можно решить стоящие перед нашей страной проблемы, преодолеть вызовы, закрыть страницу поражения, выйти из этого унизительного положения. Армению в мире не может представлять лицо, являющееся символом поражения и позора. Только новый переговорщик, представляющий исключительно интересы Армении, может обеспечить реальный и достойный мир и вести страну по пути развития”.