Այս փուլում որոշակի փոփոխություններ կան իրավիճակի լիցքաթափման հարցում․ ԱՀ նախագահ 08/03/2022   21:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր կրկին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ՝ քննարկելու Հանրապետությունում ստեղծված ռազմաքաղաքական դրությունը: Այս մասին տեղեկացնում են նախագահի գրասենյակից։
«Սադրանք որակելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ օգոստոսի 1-ից իրականացվող գործողությունները` նշել եմ, որ իրավիճակը լիցքաթափելու և խաղաղ հանգուցալուծելու նպատակով Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջոցով կատարվում են անհրաժեշտ քայլեր: Ուստի, դիմում եմ մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ խնդրելով պահպանել զսպվածություն և հանգստություն:
Կարող ենք արձանագրել, որ այս փուլում որոշակի փոփոխություններ կան իրավիճակի լիցքաթափման հարցում՝ կապված և՛ ռազմական իրադրության, և՛ Բերձորի միջանցքի հետ»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:

Президент Арцаха сообщил об изменениях в деэскалации ситуации, связанных с военной обстановкой и Бердзорским коридором 08/03/2022 21:30 | Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян сегодня вновь созвал расширенное заседание Совета безопасности для обсуждения военно-политической обстановки в республике.
Назвав совершаемые Азербайджаном с 1 августа действия против Арцаха провокацией, он отметил, что при посредничестве командования дислоцированного в Арцахе российского миротворческого контингента предпринимаются необходимые шаги для разрядки ситуации и ее урегулирования мирным путем.
Президент Арцаха обратился ко всем соотечественникам с просьбой сохранять выдержку и спокойствие.
“Мы можем зафиксировать, что на данном этапе происходят определенные изменения в деэскалации ситуации, связанные как с военной обстановкой, так и с Бердзорским коридором”.