1 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ՝ Քիմիայի միջազգային օլիմպիադայից 07/21/2022   15:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 10-18-ը տեղի է ունեցել Քիմիայի 54-րդ միջազգային օլիմպիադան, որի կազմակերպիչ երկիրը Չինաստանն էր։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԿԳՄՍ-ն։
«Հայաստանի թիմի 4 մասնակիցները ցուցաբերել են բարձր արդյունքներ` նվաճելով 1 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալներ:
Հայաստանի աշակերտական թիմի անդամ, «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտ Լեոնիդ Ասատրյանը նվաճել է արծաթե մեդալ:
12-րդ դասարանի աշակերտներ Հայկ Աղեկյանը («Հերացի» ավագ դպրոց), Սոնա Սաղեյանը («Քվանտ» վարժարան) և Տիգրան Հարությունյանը (Արագածոտնի մարզ, Նորաշենի միջնակարգ դպրոց) ստացել են բրոնզե մեդալներ։ Թիմը ղեկավարել են Անդրանիկ Դավինյանը (Երևանի պետական բժշկական համալսարան) և Արմեն Գալստյանը (Երևանի պետական համալսարան):
Քիմիայի 54-րդ միջազգային օլիմպիադային (պաշտոնական կայքը՝ https://icho2022.cn) մասնակցել են 84 երկրների 326 աշակերտներ, գիտելիքի ստուգումն անցկացվել է առցանց ձևաչափով` մեկ (տեսական) փուլով, առցանց մասնակցությունն ապահովել է ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետը։
Հիշեցնենք, որ Քիմիայի 53-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որը նույնպես անցկացվել էր առցանց ձևաչափով, Հայաստանի թիմը նվաճել էր 3 բրոնզե մեդալ»։

Школьники из Армении завоевали одну серебряную и три бронзовые медали на Международной олимпиаде по химии 07/21/2022   15:51  |  Лента новостей
С 10 по 18 июля прошла 54-я Международная олимпиада по химии, страной-организатором которой выступил Китай. Как сообщает пресс-служба министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, четверо представителей сборной Армении показали высокие результаты, завоевав одну серебряную и три бронзовые медали.
Леонид Асатрян, член сборной Армении, ученик 11-го класса школы "Квант", завоевал серебряную медаль.
Бронзовых медалей удостоились ученики 12-х классов Айк Агекян (старшая школа "Гераци"), Сона Сагейян (школа "Квант") и Тигран Арутюнян (Арагацотнская область, средняя школа Норашена). Команду возглавили Андраник Давинян (Ереванский государственный медицинский университет) и Армен Галстян (Ереванский государственный университет).
В 54-й Международной олимпиаде по химии (официальный сайт: https://icho2022.cn) приняли участие 326 студентов из 84 стран.
Напомним, что на 53-й Международной олимпиаде по химии, которая также проходила в онлайн-формате, сборная Армении завоевала 3 бронзовые медали.
14:06 15/03/2022  |  Лента новостейСтало известно, когда у армянских школьников начнутся весенние каникулы