Վարդազարյանի լիազորություններն ուզում են դադարեցնել Արթուր Դավթյանին ԲԴԽ նախագահ նշանակելու համար 06/20/2022   12:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին Նիկոլ Փաշինյանի անունից առաջարկվել է հրաժարական ներկայացնել ու գնալ։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ինքը՝ Ռ. Վարդազարյանը՝ հրապարակելով Գագիկ Ջհանգիրյանի մասնակցությամբ խոսակցության ձայնագրությունը։
«Այս ձայնագրությունը եղել 2021թ. փետրվարի 20-ին։ Խոսքը նրանում է, որ այն ժամանակ վարչապետի անունից ինձ առաջարկվել է հրաժարական տալ եւ գնալ։ Պատասխանել եմ, որ մինչեւ մարտի 1-ը ինձ ժամանակ է պետք, որովհետեւ գործուղում ունեմ Մոսկվա եւ ամսի 1-ին կհանդիպեմ վարչապետին, ու եթե պահանջ կա հրաժարականի, ապա պետք է իրենից լսեմ, ոչ թե երրորդ-չորրորդ մարդու միջոցով»,- ասել է Վարդազարյանը՝ նշելով, որ Ջհանգիրյանը, փաստացի, հայտարարել է, որ կարող է երաշխավորել, որ Վարդազարյանի նկատմամբ որեւէ հետապնդում չի հարուցվի, եթե նա հեռանա։
Ավելին, Ջհանգիրյանը խոստացել էր, որ սահմանված ժամկետում ԲԴԽ նախագահի պաշտոնից հրաժարական ներկայացնելու դեպքում կշարունակի պաշտոնավարել որպես դատավոր, ինչպես նաեւ կմնա որպես ԲԴԽ անդամ։
«Այսինքն՝ ստացվում է, որ եթե տամ հրաժարական, ապա չկա կարգապահական խախտում, եթե չտամ ուրեմն կա կարգապահական խախտում»,- հայտարարել է Վարդազարյանը՝ նշելով, որ այսօր խնդիր է դրվել անհապաղ դադարեցնել իր լիազորությունները, որպեսզի ԲԴԽ անդամ, հետագայում նաեւ ԲԴԽ նախագահ նշանակվի Արթուր Դավթյանը, ում պաշտոնավարման ժամկետը՝ գլխավոր դատախազի պաշտոնում, լրանում է։
12:17 20/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ն դեռևս ունի հնարավորություն՝ վերացնելու Ռուբեն Վարդազարյանի արդար դատաքննության իրավունքի պոտենցիալ խախտումը․Օրբելյան
11:30 20/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀետաքրքիր բացահայտումներ. Ռուբեն Վարդազարյանի մամուլի ասուլիսը՝ ուղիղ
16:49 17/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետերբուրգյան միջազգային տնտեսական համաժողովին Արթուր Դավթյանը ներկայացրել է Հայաստանում գործարարության պաշտպանության իրավական կառուցակարգերը
18:33 16/06/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԲԴԽ-ն առանց Ռուբեն Վարդազարյանի մասնակցության քննարկեց կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությունը և հեռացավ խորհրդակցական սենյակ
16:29 16/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հետ

Полномочия Вардазаряна хотят прекратить, чтобы назначить главой ВСС Артура Давтяна 06/20/2022   14:08  |  Лента новостей
Председателю Высшего судебного совета Армении Рубену Вардазаряну от имени премьер-министра РА Никола Пашиняна было предложено подать в отставку. Об этом заявил  сам Р. Вардазарян на пресс-конференции в понедельник, обнародовав запись разговора с участием Гагика Джангиряна.
“Эта запись от 20 февраля 2021 года. Дело в том, что в то время от имени премьера мне предложили подать в отставку и уйти. Я ответил, что мне нужно время до 1 марта, поскольку у меня запланирована командировка в Москву. А первого числа я встречусь с премьером. Если есть требование об отставке, то я должен услышать это от него, а не от третьих лиц”, - рассказал Вардазарян, отметив, что Джангирян фактически заявил, что может гарантировать отказ от возбуждения какого-либо преследования в отношении Вардазаряна в случае его ухода.
Более того, Джангирян пообещал, что при подаче заявления об уходе с поста главы ВСС в установленный срок он продолжит свою деятельность в качестве судьи, а также останется членом ВСС.
"Иными словами, получается, что в случае моего ухода дисциплинарного нарушения нет, а в случае отказа от увольнения дисциплинарное нарушение есть", - заявил Вардазарян. Он указал, что сегодня стоит задача добиться немедленного прекращения его полномочий, чтобы членом Высшего судебного совета, а в дальнейшем и председателем ВСС назначили Артура Давтяна, срок полномочий которого на посту генпрокурора Армении истекает.