Միրզոյանը ԵԱՀԿ ՄԽ Ֆրանսիայի համանախագահին է ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի հետ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը 04/11/2022   15:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 11-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին:
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ իր մանդատի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
Հանդիպմանը քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղաահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի՝ Փառուխ գյուղ և մերձակա հատվածներ, ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայության համար միտումնավոր ստեղծվող հումանիտար խնդիրները և Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելուն ուղղված գործողությունները։ Ընդգծվել է ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի հետ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների միջնորդական դերը:
14:44 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ

Глава МИД Армении и французский посредник отметили важность роли МГ ОБСЕ в карабахском урегулировании 04/11/2022   16:57  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял с понедельник французского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Бриса Рокфея. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Отмечена важность роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках ее мандата.
В ходе встречи обсуждалась ситуация в Нагорном Карабахе, создавшаяся в результате вторжения азербайджанских вооруженных сил в зону ответственности российского миротворческого контингента – в село Парух и его окрестности. Глава МИД Армении представил умышленно создаваемые Азербайджаном гуманитарные проблемы для армян Арцаха, а также действия, направленные на этнические чистки в Нагорном Карабахе. Была подчеркнута необходимость возвращения азербайджанских вооруженных подразделений на исходные позиции по положению на 23 марта.
Арарат Мирзоян представил позицию Армении относительно начала переговоров о мирном договоре с Азербайджаном, подчеркнув в этом контексте посредническую роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ и стран-сопредседателей.